... koji između ostalog ima za cilj unapređenje kapaciteta i angažmana institucija i civilnog društva u Bosni i Hercegovini kroz jačanje veza između nevladinog i vladinog sektora.
Ovo predstavlja ključni korak u unapređenju kapaciteta ovih organizacija za naglašavanje značaja kontrole malog oružja i lakog naoružanja (SALW) u Bosni i Hercegovini, saopćeno je iz UNDP-a BiH.
Ova inicijativa ima za cilj poticanje inkluzije organizacija civilnog društva i izgradnju partnerstava s vladinim institucijama kako bi se zajednički adresirala pitanja ilegalnog posjedovanja malog oružja i lakog naoružanja, odgovornog vlasništva kao i negativnih efekata oružja na ranjive skupine poput mladih, žena i djece.
Nakon Javnog poziva za projektne prijedloge objavljenog u martu 2024. godine, odabrano je osam organizacija civilnog društva kojima će se dodijeliti sredstva u formi granta, s ukupnim fondom od skoro 200.000 američkih dolara izdvojenih za ovu svrhu. Posebno je važno napomenuti da su neki od odabranih projekata usmjereni na mlađu populaciju u osnovnim i srednjim školama sa namjerom da se ova demografska grupa zaštiti od opasnosti koje vrebaju od malog oružja i lakog naoružanja. Očekuje se da će zajednički napori potaknuti ovom inicijativom unaprijediti učinkovitost i održivost regionalne Mape puta, što će na kraju dovesti do sigurnije i informisanije zajednice.
- Nevladin sektor, posebno organizacije civilnog društva, oduvijek su bili ključna komponenta u projektima koje implementira UNDP. Aktivno nastojimo uključiti i angažovati organizacije civilnog društva pri svakoj mogućoj prilici, posebno u saradnji sa vladinim institucijama kako bismo ostvarili najbolje rezultate kroz sinergiju nevladinog i vladinog sektora. Uvjeren sam da će rezultati ovih projekata koji su podržani grantovima biti pozitivni i da će probleme i opasnosti povezane s ilegalnim posjedovanjem i trgovinom malim oružjem i lakim naoružanjem učiniti još vidljivijim - izjavio je zamjenik rezidentnog predstavnika UNDP-a u BiH Victor Munteanu.
Projekt LEAD, odnosno projekat pod punim nazivom “Unapređenje kapaciteta agencija za provođenje zakona u oblasti malog oružja i lakog naoružanja”, sveobuhvatan je 24-mjesečni program velikodušno finansiran od strane vlada Njemačke, Švedske, Nizozemske, Francuske, Velike Britanije i Norveške u okviru UN-ovog Multipartnerskog fonda za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja na Zapadnom Balkanu, uz sveukupnu podršku Evropske unije.
Projekt se implementira u partnerstvu s ključnim partnerima u državi, uključujući Koordinacioni odbor za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja u BiH, Upravu za indirektno oporezivanje, Graničnu policiju BiH, Državnu agenciju za istragu i zaštitu BiH, Tužilaštvo BiH te tužilaštva na entitetskim i kantonalnim nivoima, relevantna policijska tijela na entitetskim i kantonalnim nivoima, policijske akademije, udruženja policijskih službenica i nevladine organizacije.
(Vijesti.ba / FENA)