Nanić je izgubio život na današnji dan, 5. augusta 1995. godine, na lokalitetu Ćorkovača tokom borbenog zadatka.
- U viteškom gradu Bužimu obilježavamo jedan od važnijih i značajnijih datuma novije historije Krajine i Bosne i Hercegovine. Prisjećamo se Viteške 505. bužimske brigade, jedne od najslavnijih jedinica Armije i MUP - a Republike BiH, njihove herojske borbe ali i njihovog komandanta, generala, narodnog heroja Izeta Nanića. Bužim ćuva sjećanje na svoje borce i na svog rahmetli Nanića, ali čuva i njegov emanet i emanet njegovih saboraca da imamo državu i da nikad ne zaboravimo da su naši šehidi i poginuli branioci, koji su temelj domovine, u amanet preživjelima ostavili suverenu i jedinstvenu Bosnu i Hercegovinu - istakao je Lokmić.
Izet Nanić, sin Rasime i Ibrahima, rođen je 4. oktobra 1965. godine u Bužimu. Bio je drugi od njihovih sedam sinova. Do 1992. godine radio je kao aktivno vojno lice u JNA. Početkom agresije na BiH postaje komandant jedne od najuspješnijih brigada Armije Republike BiH - bužimske 505. viteške brigade.
Za svoje ratne zasluge brigadni general Izet Nanić odlikovan je Zlatnim ljiljanom 1994. godine, a posthumno i Ordenom heroja oslobodilačkog rata. Krajišnici su njemu i njegovom poginulom bratu Nevzetu podigli spomenik u njihovoj rodnoj Nanića Dolini pokraj Bužima.
Održavanjem manifestacije "Slobodarski dani viteškog grada Bužima 2024." svake godine tradicionalno se baštini sjećanje na više od 500 poginulih boraca - šehida i hrabra borba bužimskih vitezova u odbrani BiH.
Tako je Udruženje mladih Bužim u okviru manifestacije organizovalo pješački pohod ”Put Bužimskih vitezova“.
U isto vrijeme je upriličen biciklistički maraton “Uspon na Ćorkovaču”, gdje su učešće uzeli brojni klubovi sa područja Unsko-sanskog kantona kako bi odali počast svim bužimskim vitezovima, koji su ovu relaciju prelazili u ratnom periodu od 1992 - 1995. godine.
Historijski sat „Sjećanje na Heroje“ održan je na platou Ćorkovača nakon ikindije-namaza, saopćeno je iz Federalnog ministarstva za pitanja boraca i invalida odbrambeno - oslobodilačkog rata.
(Vijesti.ba/FENA)