U obraćanju privrednicima i gostima tokom panel sesije pod nazivom "Saradnja lokalne zajednice i dijaspore za održivo investiranje" Hurtić je istakao da je kreiranje politike Bosne i Hercegovine prema iseljeništvu u nadležnosti Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice (MLJPI), a da ekonomija mora biti jedan od najvažnijih stubova saradnje sa dijasporom.
- Želim da pohvalim napore mnogih lokalnih zajednica u našoj zemlji, koje organizuju posebne manifestacije i susrete sa dijasporom. Mnoge lokalne zajednice imaju zadužene službe ili zaposlenike u službama, koji su naležni za saradnju sa dijasporom. Istovremeno, MLJPI BiH, polazeći od Politike o saradnji sa iseljeništvom usvojene 2017. godine, realizuje aktivnosti na jačanju kapaciteta općina i gradova za saradnju sa dijasporom i njenog doprinosa razvoju BiH. Posebnu važnost za dijasporu imaju lokalne zajednice. U praksi se pokazalo da je saradnja sa dijasporom naročito važna, efikasna i vidljiva kada se odvija na lokalnom nivou - kazao je Hurtić dodajući da MLJPI u okviru memoranduma o saradnji koji su potpisani sa više od 70 općina i gradova u cijeloj zemlji, uključujući i Travnik, pruža podršku jačanju kapaciteta jedinica lokalne samouprave za saradnju sa dijasporom.
Istakao je da je MLJPI BiH prošle godine, između ostalih, dodijelilo i Travniku grant sredstva za implementaciju Politike o saradnji sa iseljeništvom u iznosu 10.000 KM iz koga se sufinansira projekat „Dani dijaspore 2024“, čime država konkretno pomaže jačanje saradnje sa dijasporom.
Hurtić je rekao da bh. dijaspora posjeduje ogromne resurse koji mogu doprinijeti razvoj Bosne i Hercegovine, čemu svjedoče godišnji lični transferi koji iznose nekoliko milijardi KM, ali i veliki interes i sve češći primjeri investicija iz dijaspore.
Na kraju, osvrnuo se na projekat Prenos znanja iz dijaspore u institucije i javne ustanove u Bosni i Hercegovini, kojeg realizuje Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice, a čiji cilj je dolazak stručnjaka iz dijaspore koji prenose svoja znanja i iskustva kolegama, ali i studentima i učenicima. Hurtić je najavio da će u januaru 2025. godine biti objavljen novi javni poziv, te pozvao zainteresovane da se prijave, čime se pomaže razvoj naše zemlje i daje doprinos unapređenju određenih oblasti, saopćeno je iz Kabineta ministra za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine.
(Vijesti.ba / FENA)