„Energijska efikasnost predstavlja primarnu mjeru za postizanje ciljeva održivog razvoja, koja će sa sobom donijeti niz korisnih efekata koji se ogledaju u smanjenju potrošnje energenata, povećanju energijske sigurnosti, očuvanju resursa, te, u konačnici, smanjenju računa za energente. Sve navedeno predstavlja benefit za ekonomiju, okoliš i društvo u cjelini“, kazao je ovom prilikom ministar Lakić dodavši da je Grad Mostar prepoznao potencijal iskoristivosti fotonaponske elektrane.
To je potvrdio i gradonačelnik Kordić kazavši da je Grad Mostar u tome vidio šansu u ekonomskom i razvojnom smislu.
„Pokrenuli smo projekt od 50 megavata gradskog solara koji bi trebao biti ozbiljan izvor novih prihoda u proračun grada, temeljem analize potencijala u odnosu na broj sunčanih sati i promjene u cijenama električne energije na globalnom nivou“, kazao je Kordić.
Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije je u proteklom periodu započelo aktivnosti na promociji korištenja energije iz obnovljivih izvora i na unapređenju energijske efikasnosti u Federaciji BiH.
„S ovim aktivnostima nastojimo sveobuhvatno urediti različite vidove podsticanja građana na korištenje obnovljivih izvora energije, ali i snažniju implementaciju mjera energijske efikasnosti u raznim sektorima, industriji, uslugama, zgradarstvu, grijanju i hlađenju. Nastojimo olakšati investiranje u energetski sektor i pružiti šansu razvoju našeg društva“, istakao je ministar Lakić.
(Vijesti.ba)