U austrijskoj prijestolnici je u junu ove godine zabilježeno 1,6 miliona noćenja. Prihod od noćenja u bečkim ugostiteljskim objektima u periodu od januara do maja iznosio je 445,7 miliona eura, što je povećanje od 14 odsto u poređenju sa 2023. godinom.
Najveći broj noćenja su realizovali turisti iz Austrije i Njemačke. Na trećem mjestu po broju noćenja kao najbolje pozicionirano daleko tržište su Sjedinjene Američke Države, zatim slijede Italija, Velika Britanija, Francuska, Španija, Poljska, Švicarska i Rumunija.
- Turistički uspjeh Beča visoko cijene i njegovi stanovnici: devet od deset ispitanika izjavilo je da imaju pozitivan stav prema turizmu u gradu - rekao je Peter Hanke, član bečke gradske vlade za ekonomiju i predsjednik Bečke turističke zajednice (WienTourismus).
- Naša posvećenost kvalitetnom turizmu, privlačenje posjetilaca zainteresovanih za kulturu i globalno pozicioniranje Beča kao kongresne destinacije, pokazali su se uspješnima. Sa oko 80 odsto noćenja stranih turista, turizam u Beču je ponovo na istom međunarodnom nivou kao prije pandemije - istaknuo je direktor Bečke turističke zajednice Norbert Kettner.
Smještajni objekti su u maju ostvarili neto promet od 127 miliona što je za 24 odsto više u poređenju sa istim periodom prethodne godine. Ukupno je u Beču u junu bilo dostupno oko 76.800 hotelskih kreveta, što je za oko 5.800 kreveta više nego u junu 2023. godine - saopćeno je iz Ureda Grada Beča u Sarajevu.
(Vijesti.ba / FENA)