"Ne možemo reći svijetu da je ubijanje živih i svjesnih bića radi zabave kultura", rekao je Petro jučer na ceremoniji kojoj su prisustvovale stotine aktivista za prava životinja u areni za borbe s bikovima u Bogoti.
Dodao je da bi uništavanje prirode značilo kraj čovječanstva., prenosi HINA.
"Priroda ima prava koja su nezavisna u odnosu na nas i ta se prava moraju poštivati", rekao je. Arena za borbe s bikovima postat će pozornica za "kulturu, sport i život, a ne smrt", rekao je predsjednik. Zemlja sada ima rok od tri godine da arene pretvori u centre kulture i umjetnosti.
Matadore, radnike koji su zarađivali za život na borbama s bikovima trebat će prekvalificirati, rekao je Petro. Zakon nazvan "No más olé", što znači da nema više oléa - navijanja koje se koristi tokom borbi s bikovima, usvojio je Kongres historijskom odlukom krajem maja.
Borbe s bikovima tradicija su u Kolumbiji još od španskog kolonijalnog razdoblja. Aktivisti za prava životinja posljednjih su godina više puta protestvovali protiv njih. Kolumbija je bila jedna od osam zemalja koje dopuštaju borbe s bikovima kao legalnu aktivnost, uz Španiju, Portugal, Francusku, Ekvador, Meksiko, Peru i Venezuelu.
(Vijesti.ba)