23.07.2024 / 12:25 BiH - 20. godišnjica obnove mosta

Konferencija 'Dijalog za budućnost': Iz Mostara poslana poruka mira, saradnje i dijaloga

U vremenu kada se suočavamo s brojnim izazovima i prijetnjama važno je Bosni i Hercegovini i regiji, posebno iz Mostara, poslati poruku saradnje i dijaloga, poručio je predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović na otvaranju međunarodne konferencije "Mostar 2024: Dijalog za budućnost", koja se održava u povodu obilježavanja 20. godišnjice obnove Starog mosta u Mostaru.

Bećirović: Dijalog i saradnja nemaju alternativu

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović se prisutnima obratio preko video poruke rekavši kako je ovo važna konferencija za Mostar, BiH i cijelu regiju.

- U vremenu kada se suočavamo s brojnim izazovima i prijetnjama važno je, posebno iz Mostara, poslati poruku saradnje i dijaloga, a tu poruku upućujemo BiH i cijeloj regiji. Umjesto monologa afirmirajmo dijalog, umjesto zarobljenosti u prošlosti oslobodimo potencijale budućnosti. Povijesno iskustvo BiH nas je naučilo da dijalog nema alternativu, BiH je most koja spaja različite civilizacije, kulture, narode i religije. Svi koji vole BiH grade i čuvaju mostove, a oni koji ne shvaćaju naše milenijsko biće oni ruše mostove – poručio je Bećirović.

Kazao je kako i danas u BiH ima onih "koji ne grade mostove".

- Ipak, to je vječna bitka između graditelja i rušitelja, spajanja i razdvajanja, dobra i zla. Prije 20 godina obnovljen je Stari most, to nije bila obnova koja spaja jedan grad već nešto više od same simbolike. Stari most je prepoznatljivi europski i svjetski simbol koji povezuje ljude, kulture i tradicije. Nažalost, i danas postoje retrogradne snage koje rade na podjelama. Zato moja poruka sadašnjim i budućim generacijama glasi: "Gradimo i povezujmo ljude i obale". Mi smo država u kojoj je sve zajedničko, i sreća i nesreća i radost i tuga. Kada je već tako potrudimo se da je uvijek više sreće, radosti i uspjeha – ističe predsjedavajući Predsjedništva BiH.

Pozvao je i susjedne zemlje na zajedničku "izgradnju mira".

- Pozivamo i naže susjede da zajedno gradimo mir, ravnopravnu međudržavnu suradnju jer je ona garant trajnog mira i prosperiteta, kako BiH, kao multietničke zemlje, tako i cijele regije. BiH je istinski sudionik brojnih procesa regionalne suradnje, pred nama je dovršetak izgradnje dva najvažnija mosta u 21. stoljeću, a to su mostovi prema europskom i euroatlantskom savezu država. Osim ova dva mosta, moramo graditi i puno drugih mostova prijateljstva i suradnje, prema prijateljima u najdaljim dijelovima svijeta. Zajedno gradimo mir, dijalog i demokraciju, a naš izbor u BiH je uvijek bio mir i suradnja – rekao je Bećirović.

Nikšić: Naša budućnost je u EU

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić poručio je danas da naša zemlja sa svojim ljudskim, prirodnim i kulturnim resursima ima pravo vjerovati u budućnost koja joj pripada u Evropskoj uniji. Federalni premijer kazao je ovo obraćajući na današnjem otvaranju Međunarodne konferencije "Mostar 2024 - Dijalog za budućnost“, koja se održava povodom obilježavanja 20. godišnjice obnove Starog mosta u Mostaru.

Istakao je da je osnovni smisao historije, iz koje ljudi trebaju učiti, da pomogne da se razumije prošlost u njenoj istinskoj zamršenosti.

- Jasno je da u ovom trenutku nama ne treba bolja prošlost, nego bolja budućnost. Mi prošlost ne možemo promijeniti, ali možemo graditi bolju budućnost ukoliko istinski razumijemo prošlost, ma kako ona bila teška i bolna. Danas se često govori o suočavanju s prošlošću, ali to znači argumentirani dijalog o prošlosti s ciljem da se ne ponavljaju stare istorijske greške koje su našoj zemlji donijele puno bola i patnje. Iz te naše prošlosti, njene zamršenosti i složenosti, jedan je stub, jedna konstanta koja nam ukazuje na put kojim trebamo ići, a to je naša kulturna baština - kazao je premijer Nikšić.

Naglasio je da su naši spomenici kulture podsjetnik i zalog generacija prije nas, koji nas podsjeća na najsvjetliju stranu naše prošlosti, te upućuje u budućnost kakvu trebamo graditi, a to je budućnost zajedništva, izgradnje zajedničkog društva kao društva bogatstva raznovrsnosti.

- Vjerujem da smo svi svjesni kako nama istorija treba pomoći da kroz dijalog i bolje razumijevanje prošlosti gradimo bolju budućnost, a ne da prošlost kreira talačku krizu za našu svakodnevicu zbog koje gubimo najvrijedniji ljudski kapital. Zato je u dijalogu za budućnost posebno u BiH velika odgovornost na političkim strukturama koje moraju prestati zloupotrebljavati ili iskrivljavati prošlost - rekao je premijer Federacije BiH.

Dodao je da je naša baština bjelodan dokaz da živimo jednu sudbinu, jedno društvo i jednu bh. kulturu, protkanu rijetko viđenom raznovrsnošću i pluralnošću.

- Nije zato slučajno da je u temelje savremenog uređenja bosanskohercegovačkog društva ugrađena obaveza obnove i brige za kulturnom baštinom kao preduvjetom izgradnje mira i razvoja svjesti o integralnom razumijevanju naše kulture i historije kao jedinstvenog, bosanskohercegovačkog iskustva. Na kraju, mi ne želimo budućnost koja će prekinuti veze sa prošlošću, ali sam siguran da naša zemlja koja ima i ljudske, prirodne i kulturne resurse ima pravo vjerovati u budućnost koja joj pripada u Evropskoj uniji i na taj način potvrditi da vjeruje u ljepotu svojih snova - poručio je premijer Nikšić, saopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.

Federalni premijer danas predsjedava i ekspertnim panelom o očuvanju kulturne baštine, a čiji pokrovitelj je i Vlada Federacije BiH.

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković je prilikom svog obraćanja u Mostaru istaknuo da BiH ima veliku priliku, ponudu Evropske unije koja je konkretna i na stolu.

“Ponuda koja nam garantira plan rasta, integraciju bh. tržišta u evropsko, otvara obilje prilika za domaće i strane investitore, što znači kreiranje novih radnih mjesta, što znači povećanje plaća onima koji već imaju svoje poslove, što znači bolje uslove života za sve Bosance i Hercegovce u svakom njenom dijelu, što znači za mlade ljude mogućnost da zasnuju svoje porodice i rađaju djecu, da tu djecu i njihovu budućnost vide u BiH.

Ponovit ću, na stolu je ta vrsta ponude nakon dugo vremena, naravno, i zbog geopolitičke nove postavke – agresije na Ukrajinu i drugih parametara – ali ona je konkretna i ona je realna”, poručio je Konaković.

“Gledajući historiju, postoji mnogo tačaka oko kojih se nećemo ili nikada nećemo složiti, ali gledajući u budućnost vidimo dosta zajedničkih imenitelja koji moraju biti fokus ove generacije, ove političke ekipe koja trenutno ima priliku donositi važne političke odluke.

Zato možda i upečatljiva jeste ova slika Starog mosta koji zapravo jeste simbol povezivanja, jeste simbol zajedničkog djelovanja, jeste simbol pružanja ruke i to jeste upravo ono što BiH danas neizmjerno treba.

Ukoliko budemo hrabri, ukoliko budemo istinski interese građana ove zemlje stavili ispred svojih ličnih, stranačkih ili bilo kojih drugih nacionalnih, ubijeđen sam da će ova lijepa zemlja napokon iskoristiti svoje potencijale.

Ona zaista jeste, kako je sinoć predsjedavajući Bećirović govorio, zemlja most. Ona ima skoro savršenu geografsku poziciju, ona ima ulaz u Europsku uniju kroz granicu najdužu s našim prijateljima i susjedima iz Hrvatske, ona ima odlične veze na istoku potencijale i turističke, investicijske, ona povezuje suštinski istok i zapad i tu priliku svi zajedno moramo iskoristiti”, rekao je.

"Moguće su zajedničke teme, zajednički interesi, zajednička slavlja i zajednička budućnost. Ovo danas jeste prilika da takvu poruku pošaljemo iz Mostara. Zaista sam vrlo sretan da mogu biti dio ove manifestacije, jedan od njenih domaćina i da ćemo danas tokom dana, kroz, nadam se, uspješne rasprave, dijaloge, izroditi neka rješenja, ideje i konkretne projekte koje ćemo i za sebe ostaviti i Mostaru i cijeloj Bosni i Hercegovini”, poručio je Konaković.

Krišto: Stari most najveći turistički promotor cijele BiH

Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto naglasila je kako Stari most nije dio samo kulturne baštine, nego i najveći turistički promotor cijele BiH.

- Stari most je i planetarno poznat brend Mostara i BiH, a danas 20 godina nakon obnove našeg kulturnog i arhitektonskog bogatstva poznatog i na svjetskoj pozornici, prisjećamo se simbolike koju je obnova imala tada i koju mostovi uvijek u svojoj esenciji imaju, a to je da nas povezuju i zbližavaju, da sve ono što nam se čini nepoznatim, imamo priliku vidjeti i upoznati. Nikada nisam prihvaćala frazu koja se nekada koristila u kontekstu Mostara, da se radi o „gradu slučaju“. Danas vrlo rado i s ponosom ističem kako je Mostar „grad primjer“, europski grad koji na poseban način spaja različitosti vjera, kulture, naroda i drugih posebnosti – smatra Krišto.

Istaknula je i važnost obnove Starog mosta.

- Obnova mosta bila je važan korak prema obnovi povjerenja i uspostavi novih i trajnih temelja za sve nas u BiH. Dijalog za budućnost, kako kaže ime današnje konferencije, treba biti zajednički motiv da zajedno radimo na rješavanju izazova koji su pred nama. Samo zajedno možemo graditi BiH, zemlju tri ravnopravna i konstitutivna naroda i svih njezinih građana – naglašava Krišto.

Međunarodna konferencija "MOSTAR 2024: Dijalog za budućnost" predstavlja priliku za promoviranje pomirenja i suživota kroz isticanje Starog mosta i Starog grada Mostara kao simbola multikulturalizma i mirnog suživota, te poticanje dijaloga o pomirenju i saradnji.

Konferencija okuplja ugledne visoke dužnosnike i sudionike, uključujući predsjednike, premijere i ministre, zatim međunarodne i lokalne donositelje odluka, predstavnike zemalja zapadnog Balkana, dužnosnike i predstavnike EU-a i Europske komisije, predstavnike UNESCO-a i stručnjake za kulturnu baštinu, dužnosnike i predstavnike Grupacije Svjetske banke, akademike i istraživače, lidere civilnog društva i nevladine organizacije, te predstavnike medija i druge sudionike.

U organizaciji obilježavanja 20. godišnjice obnove Starog mosta i ove konferencije, pored MVP BiH, sudjeluje i Predsjedništvo BiH, Vijeće ministara BiH, Vlada Federacije BiH, Grad Mostar, uz podršku Ujedinjenih naroda u BiH, UNESCO-a, Svjetske banke, Centra za mir i multikulturni dijalog, te brojnih drugih partnera.

(Vijesti.ba / FENA) 

Izdvajamo