22.07.2024 / 12:11 Svijet - Najveća na Crnom moru

Ruska naftna rafinerija Tuapse uništena u ukrajinskom napadu dronom

Ruska naftna rafinerija Tuapse uništena u ukrajinskom napadu dronom
Foto: Agencije
Ruska rafinerija nafte Tuapse, najveća na Crnom moru, oštećena je tokom noći u velikom napadu ukrajinske bespilotne letjelice koji je izazvao i požar, saopćili su ruski zvaničnici u ponedjeljak, iako obim štete nije odmah bio jasan.

Krhotine drona koji je oboren uzrokovale su požar u rafineriji koja je u vlasništvu naftne kompanije Rosneft, saopćili su zvaničnici. Požar je u međuvremenu lokaliziran, objavila je regionalna uprava u aplikaciji za razmjenu poruka Telegram.

Ruski informativni kanali SHOT i Mash Telegram javili su da se u ponedjeljak ujutru u blizini rafinerije čuo niz eksplozija.

Nije bilo žrtava, saopćili su zvaničnici. Reuters nije mogao odmah provjeriti radi li rafinerija niti utvrditi obim štete koju je pretrpila.

Ukrajina je sistematski napadala rusku energetsku infrastrukturu u pokušaju da poremeti rusku ekonomiju i njegovu sposobnost da finansira ono što Kremlj naziva svojom posebnom vojnom operacijom u Ukrajini.

Ukrajinski zvaničnici tvrde da su napadi izvedeni kao odmazda za ruske udare na ukrajinski energetski sistem. Rusija tvrdi da su napadi dronovima od strane Ukrajine teroristički čin.

Sve u svemu, rusko ministarstvo odbrane saopćilo je da su njegovi sistemi protivzračne odbrane uništili ukupno 75 bespilotnih letjelica koje je tokom noći lansirala Ukrajina, uključujući osam u blizini Tuapsea.

Tvornica Tuapse, koja ima kapacitet prerade od 240.000 barela nafte dnevno, bila je meta nekoliko ukrajinskih zračnih napada od početka rata koji je Rusija pokrenula protiv Ukrajine 2022., uključujući i 17. maja.

Rafinerija Tuapse proizvodi naftu, lož ulje, vakuumski plin i dizel s visokim sadržajem sumpora, snabdijevajući gorivom uglavnom Tursku, Kinu, Maleziju i Singapur.

U 2023. tvornica je preradila 9,322 miliona metričkih tona sirove nafte, proizvodeći 3,306 milona tona plinskog ulja i 3,123 miliona tona lož ulja.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo