Predsjednik RS-a Milorad Dodik izjavio je za Srnu da pozdravlja potpisivanje Memoranduma o razumijevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima, ističući da je to jedan od veoma značajnih iskoraka za dalji napredak i razvoj Srbije.
- Ovo je sigurno jedan od strateških projekata, za koje se borio predsjednik Aleksandar Vučić, i čiji rezultati će biti veoma vidljivi, a koji će mnogo značiti za dalji napredak i finansijski procvat Srbije. On znači i dolazak novih investicija, bolji život stanovnika Srbije i veći standard - istakao je Dodik.
On je rekao da je i Republika Srpska spremna i zainteresovana za učešće u ovim aktivnostima sa Srbijom, te da će i ovaj današnji iskorak i još bolja i sigurnija budućnost Srbije značiti mnogo i RS.
- Kao što je Srbija, tako je i Republika Srpska spremna da ide istim putem i sa istim ciljem koji vodi samo do jednog - ekonomskog procvata i razvoja, otvaranja novih fabrika, i što je najvažnije do otvaranja novih radnih mjesta i zapošljavanja ljudi čime se garantuje njihov opstanak u Srpskoj - naglasio je Dodik.
On je podsjetio da su dosadašnja istraživanja pokazala da RS obiluje značajnim količinama mineralnih sirovina, koje su danas veoma tražene u zemljama EU i širom svijeta, i da je njihovo iskopavanje velika razvojna šansa i mogućnost za dalji razvoj i naglasio da će nastaviti da radi na njihovom istraživanju jer je riječ o sirovinama ogromne vrijednosti koje će značiti dalji napredak i razvoj.
S druge strane, Institut za geopolitiku, ekonomiju i sigurnost (IGES), zbog sve učestalije debate oko nalazišta litijuma u Bosni i Hercegovini, podsjetio je javnost na činjenice šta spada u državnu imovinu.
Teritorija Republike Bosne i Hercegovine ima ukupnu površinu od 5.119.683 hektara. Državna svojina čini 53,26% ili 2.726.971 hektara, a u svojini građana 46,74% ili 2.392.712 hektara. U strukturi površina državne svojine dominantna je površina pod šumom 1.789.307 hektara (34,95% od ukupne površine BiH), pod pašnjacima se nalazi 572.856 hektara (11,19% od ukupne površine BiH). U svojini građana obradive površine čine 1.470.318 hektara ili 28,72% od ukupne površine Republike.
Razmještaj državne svojine na teritoriji Bosne i Hercegovine značajan je sa stanovišta korištenja prirodnih resursa i uticaja države na raspolaganje ovako značajnim površinama.
Što se tiče državnog posjeda, odnosno vlasništva, jasno je da ono obuhvata cijeli državni teritorij tj. državno zemljište, javna dobra, rudnike, naftna polja, planine, rijeke, drumski, željeznički, morski i vazdušni saobraćaj itd. Pravni titular tog cjelokupnog državnog vlasništva, odnosno teritorije BiH je država, a niži nivou vlasti mogu samo biti nosioci prava korištenja. Prema međunarodnom pravu državni teritorij, odnosno državni posjed, pa i bosanskohercegovački, pripada ukupnom broju njenih građana bez obzira na njihovu nacionalnu, vjersku, rasnu, socijalnu i drugu pripadnost. Dakle, u Bosni i Hercrgovini ne postoji bilo čiji pojedinačni nacionalni posjed, pa shodno tome ni bilo čiji pojedinačni nacionalni državni teritorij.
Buduća korištenja rudnih bogatstava u BiH mogu se odvijati samo u skladu sa Ustavom i zakonima Bosne i Hercegovine. Potencijalno iskopavanje litijuma je jedno od prioritetnih državnih pitanje u Srbiji, pa prema tome isto tako treba biti i prioritetno državno pitanje u Bosni i Hercegovini.
(Vijesti.ba)