Odluka, na koju se može žaliti, mogla bi srušiti krhku socijalističku koaliciju na čelu Španije i imati lične implikacije za bivšeg katalonskog čelnika Carlesa Puigdemonts, koji živi u Francuskoj u samonametnutom egzilu,prenosi HINA.
Zakon o amnestiji donesen devetog maa imao je za cilj amnestirati učesnike pokušaja proglašenja katalonske nezavisnosti 2017. u zamjenu za ključnu podršku separatističkih stranaka za novi mandat premijera Pedra Sancheza nakon neriješenih parlamentarnih izbora.
Sudac istrage Pablo Llarena rekao je da će i dalje tražiti hapšenje Puigdemonta i njegovih bivših zamjenika Antonija Comina i Lluisa Puiga, koji su bili zaduženi za katalonsko zdravstvo odnosno kulturu.
Ako Puigdemontova stranka Junts uskrati podršku za prijedloge zakona kao što je proračun za 2025., Sanchez ne bi mogao vladati i morali bi biti raspisani novi izbori. Političari i aktivisti uključeni u pokret za nezavisnost Katalonije suočeni su s optužbama kao što su remećenje javnog reda i mira, neposluh i pronevjera.
Zakon, naime, predviđa dvije iznimke za pronevjeru tako da se amnestija ne odnosi na one koji su počinili to kazneno djelo s ciljem ličnog bogaćenja ili ako je time nanesena šteta financijskim interesima EU-a.
Sudac Llarena smatra da su Puigdemont, Comin i Puig upravo tako postupili. Objasnio je da su ostvarili ličnu korist naplativši troškove održavanja referenduma, koji špansko pravosuđe smatra nezakonitim, regionalnoj riznici, što po njegovu mišljenju nije u javnom interesu.
Oni tvrde da referendum nije bio ilegalan i da su prema tome optužbe neosnovane. Referendum je naštetio i financijskim interesima EU-a, utvrdio je sudac, jer bi se secesija Katalonije odrazila na prikupljanje poreza u Španiji i nacionalni BDP.
Presuda je udarac za Puigdemonta, koji se nadao da će ga amnestija osloboditi svih optužbi u Španiji i da će se moći vratiti kući.
(Vijesti.ba)