U Sarajevu je, u organizaciji Američko-evropske alijanse i Internacionalnog univerziteta u Sarajevu (IUS), počela konferencija pod nazivom "Politika Bidenove administracije u BIH: 30 godina Federacije BiH".
Konferencija je okupila eminentne domaće i strane stručnjake iz oblasti politologije i geopolitike, a nakon riječi dobrodošlice Reufa Bajrovića, potpredsjednika Američko-evropskealijanse, uvodnu riječ održao je Daniel Serwer, bivši specijalni izaslanik SAD-a za FBiH.
Serwer se na početku obraćanja prisjetio Sarajeva iz vremena agresije te rekao da su se od tada do danas stvari enormno promijenile na bolje te dao komplimente onima koji su omogućili da se to desi.
Dodao je i da je sada vrijeme da se stvari iz Dejtona isprave.
„Jedan entitet sada prijeti secesijom, neki drugi žele treći entitet. Ovo je nastavak etničkog rata političkim sredstvima, to je bolje od rata oružjem, ali i dalje nije najbolja dostupna opcija“, rekao je Serwer.
Dodao je da veliki problem predstavljaju neprovedene presude Evropskoga suda za ljudska prava, ali i da su dvije dimenzije eventualnog rješenja - reforma unutar političkih partija, čiji bi mladi i obrazovani kadrovi trebali izazivati vodstvo i druga uređenje države koja bi bolje funkcionirala da ima samo vlast na nivou države, gdje se rješavaju euro-atlantske integracije, domaća i vanjska politika, budžet itd... te općinska, koja bi rješavala sva druga pitanja.
On je naveo da su Amerikanci nametnuli ovaj sistem, ali da je tadašnje bh. vodstvo reklo da treba te da danas Bosanci i Hercegovci moraju preuzeti inicijativu i promijeniti sistem.
„Vidite, Dodik i Vučić su javno iznijeli svoje planove. Vidimo kako se RS sve više sklanja od bh. institucija i oni to rade po pametnoj šemi - njihove akcije često prođu ispod radara međunarodne zajednice. Da li je moguće vidjeti vojnu dimenziju u strategiji 'srpskog sveta'. Mene to ne bi iznenadilo. Oružane snage BiH, EUFOR i NATO moraju biti spremni za scenarij kakav je Rusija učinila na Krimu. Na primjer, važan je grad Brčko“, rekao je.
Tanya Domi, viši službenik za odnose s javnošću za međunarodne poslove, ekonomiju i politiku u Uredu za komunikacije Univerziteta Columbia, rekla je da se danas u Sarajevu okupila grupa ljudi sa velikim znanjem.
„Mnogi od nas su radili u politici ili davali savjete o politici na Balkanu dugi niz godina. Počela sam raditi na Balkanu 1991. godine kao savjetnik i savjetnik za vojnu politiku bivšem kongresmenu Franku McCloskeyu, koji je bio omiljen u Sarajevu i Bosni. Teško je vrijeme u svijetu. Ukrajinski rat je definitivno uticao na Bosnu, kao i na situaciju na Kosovu. Mislim da ću govoriti o politici administracije Joea Bidena, posebno o aktivnostima visokog predstavnika koje su podržale SAD. Prilično sam iskrena u vezi s tim, stalno sam kritikovala Bidenovu vanjsku politiku u Bosni i regiji“, rekla je Domi.
(Vijesti.ba)