06.06.2024 / 21:20 BiH - Jačanje saradnje

Glavni tužioci iz zemalja zapadnog Balkana razmijenili iskustva iz struke

Glavni tužioci iz zemalja zapadnog Balkana razmijenili iskustva iz struke
Foto: Delegacija EU

Prvi Regionalni savjetodavni forum, u organizaciji Eurojusta i Vrhovnog državnog tužilaštva Crne Gore, ima za cilj jačanje saradnje između relevantnih organa na zapadnom Balkanu u borbi protiv organizovanog kriminala i visoke korupcije.

Forum je mjesto na kojem su se po prvi puta okupili tužioci sa zapadnog Balkana kako bi podijelili iskustva i probleme. Naglašena je važnost projekta Unapređenje prekogranične saradnje u krivičnom pravosuđu u zemljama zapadnog Balkana (WBJC) tokom današnjeg Foruma u Budvi.

Učesnici Savjetodavnog foruma generalnih i specijalnih glavnih tužilaca iz zemalja zapadnog Balkana pozvali su na jačanje regionalne saradnje i poticanje razmjene između partnera na zapadnom Balkanu, ponovo potcrtavajući zajedničke ciljeve u borbi protiv organizovanog kriminala i naglašavajući ulogu koju Eurojust može imati kao podrška u ovoj borbi.

Predsjednik Eurojusta Ladislav Hamran, naglasio je u svom uvodnom govoru da su njigovi partneri u zemljama zapadnog Balkana od ključne važnosti za Eurojust.

- Sve veći broj predmeta, koji je 2023. godine podrazumijevao 708 istraga u koje su bili uključeni tužioci i sudije širom Zapadnog Balkana, potvrđuje potencijal za našu saradnju. Uz pomoć EU-ovog projekta Krivično pravosuđe u zemljama Zapadnog Balkana, drago mi je što se radi na još većoj integraciji naših partnera u sigurnosni sistem Evropske unije - istakao je.

Forum je organizovan u kontekstu WBJC projekta kojeg provodi Eurojust. Ovaj projekt ima za cilj jačanje prekogranične saradnje u krivičnim predmetima među zemljama zapadnog Balkana i Evropske unije. Projekt pruža podršku prekograničnim istragama putem finansijske pomoći, razmjene znanja, tehničke pomoći i aktivnosti usmjerenih na jačanje kapaciteta u Eurojustu i u regiji.

Od početka projekta u septembru 2022. godine, pružena je podrška u sedam prekograničnih predmeta na zapadnom Balkanu, uključujući četiri zajednička istražna tima. Predmeti se uglavnom odnose na krijumčarenja droge, pranje i falsificiranje novca. Također, projekt je pružio podršku i u 13 predmeta između partnera na zapadnom Balkanu i zemalja članica Evropske unije.

Vrhovni državni tužilac Crne Gore Milorad Marković, jedan od organizatora Regionalnog savjetodavnog foruma, komentarisao je zajednički izazov iskorjenjivanja organizovanog kriminala u regiji.

- Lakše ćemo i brže postići ovaj cilj ako unaprijedimo zajedničku saradnju i saradnju sa međunarodnim partnerima poput Eurojusta. Saradnja mora biti direktna, brza i jednostavna, bez često dugotrajnih birokratskih procedura. Ubijeđen sam da svi ovdje dijelimo istu posvećenost ovom cilju - kazao je.

WBJC projekt također potiče razmjenu znanja između pravosudnih organa. Organizovano je nekoliko skupova u regiji na temu šifrovanih poruka, krijumčarenja migranata i procesuiranja stranih terorističkih boraca. Ovakvi skupovi osiguravaju da su tužioci opskrbljeni adekvatnim znanjem za vođenje istraga, saopćeno je iz Delegacije EU u BiH.

(Vijesti.ba / Fena)

Izdvajamo