Očekuje se da će se više od milion ljudi u Palestini suočiti sa smrću i glađu do sredine jula, navodi se u zajedničkom izvještaju Organizacije UN-a za hranu i poljoprivredu (FAO) i Svjetskog programa za hranu (WFP).
Osim Palestine, Mali, Južni Sudan i Sudan "ostaju na najvišem nivou zabrinutosti".
Stručnjaci FAO i WFP naglašavaju da će se akutna nestašica hrane vjerovatno pogoršati u 17 zemalja ili teritorija i jednoj regionalnoj jedinici između juna i oktobra.
U dokumentu se posebno upozorava da bi šire regionalne posljedice mogle povećati potrebe za hranom u Libanu i Siriji. Osim toga, Burkina Faso, Haiti, Demokratska Republika Kongo, Zambija, Zimbabve, Jemen, Malavi, Mozambik, Mjanmar, Nigerija, Somalija, Sijera Leone, Centralnoafrička Republika, Čad i Etiopija navedeni su kao žarišta gladi.
- Oružano nasilje i sukobi ostaju primarni uzroci akutne nestašice hrane na brojnim žarištima gladi. U ovim situacijama, rasprostranjeno raseljavanje, uništavanje sistema prehrane i umanjen humanitarni pristup vjerovatno će pogoršati dostupnost i pristup hrani - navodi se u izvještaju.
- Sukobi i raseljavanja također se nastavljaju alarmantnim tempom i obimom u Sudanu, produbljujući teret na susjedne zemlje koje primaju stalno rastući broj izbjeglica i povratnika - posebno u Južnom Sudanu i Čadu. U Jemenu, očekivano povećanje troškova prevoza i osiguranja, zbog krize u Crvenom moru, povećat će cijenu osnovnih prehrambenih proizvoda i drugog uvoza, a to će pogoršati tekuću ekonomsku krizu, uz sve manju i nepredvidivu humanitarnu pomoć - dodaje se u dokumentu.
U izvještaju se ističe da geopolitičke napetosti na Bliskom istoku i u Sjevernoj Africi, kao i potencijalni novi valovi eskalacije, ostaju veliki rizik za globalnu ekonomiju u 2024.
- Povećani troškovi energije i transporta, deprecijacija valute i izazovi u finansiranju uvoza hrane mogli bi izvršiti pritisak na povećanje domaćih cijena u brojnim ranjivim zemljama 2024. godine - navodi se u dokumentu.
Osim toga, vremenski ekstremi, kao što su jake kiše, tropske oluje, cikloni, poplave, suša i povećana klimatska varijabilnost, ostaju značajni pokretači nesigurnosti hrane.
Agencije UN-a naglasile su potrebu za dodatnim ulaganjem u integrisana rješenja kako bi se osigurala veća dostupnost hrane, prenosi TASS.
(Vijesti.ba / FENA)