27.05.2024 / 10:49 Politika - Video

KS dvije godine bez deratizacije, burna rasprava na Skupštini

KS dvije godine bez deratizacije, burna rasprava na Skupštini
Foto: Vijesti.ba

U Kantonu Sarajevo već dvije godine nije provedena sistematska deratizacija, a ovim pitanjem danas se bavi i Skupština KS.

Resorni ministar Enis Hasanović potvrdio je danas da dvije godine nije bilo deratizacije, zbog problema sa tenderom, odnosno žalbi jedne firme te je poručio da će se deratizacija provesti.

Na sjednici Skupštine KS koja je u tokmu, nalazi se prijedlog Odluke o izmjenama Odluke o obaveznoj preventivnoj sistematskoj deratizaciji na području Kantona Sarajevo. Opozcija tvrdi da se radi o izmjenama kojima bi se pogodovalo određenim firmama koje, kako navode, nemaju reference.

Podsjetrimo, ovime se otvara put pojavi zaraze i na koncu ozbiljnih zdravstvenih problema za građane. U prvom redu to se odnosi na moguću pojavu bjesnila, hemoragične groznice s bubrežnim sindromom, poznatije kao mišija groznica, zatim salmoneloze, trihineloze, bruceloze itd. Kada se uzmu u obzir pogodno vrijeme, nepostojanje neprijatelja, neprovođenje sistematske deratizacije, to sve dovodi do enormno povećanog broja glodara koji postaje zabrinjavajući.

Sistematska deratizacija je zakonska obaveza i provodi se dva puta godišnje, tačnije na proljeće i na jesen. Troškove deratizacije na javnim površinama i objektima od općeg i zajedničkog interesa finansiraju se iz budžeta KS. Ipak sredstva planirana za prošlu godinu nisu utrošena, niti proljetna deratizacija spominje.

Stručnjaci ističu da je za ovakve poslove nephodno angažovati firme koje imaju stručan kadar, sa osposobljenim ljekarima kao i da se proces vrši jedinstvenom metodologijom rada. To znači da sistematska deratizacija u svim opštinama KS provodi u isto vrijeme, da je predviđena programom, u proljetnoj i jesenoj fazi, da to mora biti odgovorna i stručna organizacija, koja izvršava tretman sa dozvoljenim rotendicidima za deratizaciju koji moraju biti sigurni za ljude i domaće životinje.

O ovoj problematici su za Vijesti.ba govorile prof.dr. Aida Kustura sa Katedre za animalnu proizvodnju i biotehnologiju Veterinarskog fakulteta u Sarajevu i Elna Ibrahimović, direktorica „Sanitacije“.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo