Naime, 4. aprila Skupština opštine Tuzla donijela je Odluku o organizaciji i pružanju otpora agresiji na Bosnu i Hercegovinu na području Tuzle. Nakon sjednice upućen je poziv građanima da ponesu lično naoružanje i da se jave u svoje mjesne zajednice zbog formiranja rezevnih stanica milicije na području Tuzle.
Odziv je bio ogroman, a na čelo jedinica stavljeni su pripadnici policije. Pripadnici tih jedinica kasnije su integrirani u Teritorijalnu odbranu BiH, a zatim i u Armiju Republike BiH.
„Taj 4. april je za nas važan dan. Nastupio je nakon agresije na BiH. Bijeljina i Podrinje su nama bili znak da se moramo organizovati i oduprijeti agresoru. Mi smo tada donijeli odluku koja je bila jednina moguća, ali smo rekli i da ćemo poštovati zakone BiH. A jedina mogućnost tada u okviru tih zakona je bilo podizanje rezervne policije. Osim toga donijeli smo odluku da radio Tuzla radi 24 sata i da izvještava, a treća odluka bila je da se sva industrija grada stavlja u funkciju odbrane“, kaže za Vijesti.ba tadašnji načelnik Tuzle Selim Bešlagić.
Te odluke, dodaje Bešlagić, bile su ekspresno provedene i organizovane na terenu.
„Nakon 32 godine mi vidimo da smo donijeli dobru odluku i odbranili grad. Tuzla nikad nije pala niti je bila opkoljena, ovdje se život odvijao uvijek. Danas, ove pameti, opet bih isto postupio“, zaključuje Bešlagić.
U novijoj historiji Tuzle 4. april je jedan od najznačajnijih datuma. Skupština opštine je odluku o pružanju otpora donijela jednoglasno, a tadašnji tuzlanski parlament je imao tu snagu, jer niti jedan drugi parlament u BiH to nije učinio. „Tu odluku je donijelo osam političkih partija i osam različitih nacionalnosti, što je pokazalo tuzlansko jedinstvo, koje Tuzlu karakteriše stotinama godina unazad - rekao je gradonačelnik Tuzle Zijad Lugavić.
Baštinjenje spomeničke i kulturne tradicije je veoma bitno, dodao je Lugavić, jer ovakvi datumi i događaji ne smiju otići u zaborav.
- U aprilu 1992. godine ja sam bio učenik Gimanzije "Meša Selimović" u Tuzli i bio sam mlad kada su se donosile ove historijske odluke. Kasnije kao pripadnik Armije RBiH, bio sam ponosan, tada i danas, i uvijek ću se boriti da svi oni koji su utkali sebe u odbranu grada i države budu zasluženo nagrađeni“, zaključio je Lugavić.
Gradonačelnik Tuzle Zijad Lugavić je bio pripadnik Armije RBiH od aprila 1993. do decembra 1995. godine.
(Vijesti.ba)