16.03.2024 / 10:29 BiH - Sarajevo

Obilježena 25. godišnjica smrti zamjenika ministra FMUP-a, Joze Leutara

Povodom obilježavanja 25. godišnjice atentata na zamjenika ministra Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova Joze Leutara, delegacije Federalne uprave policije i Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova na čelu sa ministrom Ramom Isakom i direktorom Vahidinom Munjićem su položile vijence na mjestu pogibije na spomen-obilježju u Alipašinoj ulici u sarajevskom naselju Ciglane.

Na Jozu Leutara u sarajevskom naselju Ciglane, gdje je na njega izvršen atentat 16. marta 1999. godine.

Jozo Leutar teško je ranjen 16. marta 1999. kada je ispod službenog automobila, kojim je iz stana putovao do sjedišta MUP-a FBiH, eksplodirala podmetnuta naprava.

Uslijed teških povreda preminuo je u bolnici dvanaest dana kasnije, 28. marta. Uz Leutara je u automobilu bio i njegov vozač Željko Ćosić koji je preživio atentat.

Ni izvršioci niti nalogodavci ubistva Leutara, nisu pronađeni.

Prema izvještaju koji je sačinilo Federalno tužilaštvo BiH, Tužilaštvo Kantona Sarajevo je 6. aprila 2000. od Ministarstva unutarnjih poslova Kantona Sarajevo zaprimilo kaznenu prijavu protiv sedam osoba: Ivana Andabaka, Dominika Ilijaševića, Zorana Bašića, Leutarovog vozača Željka Ćosića, Marija Miličevića, Jadranka Lučića i Jadranka Bajkušu zbog kaznenog djela “terorizam”.

Istraga protiv Lučića je obustavljena, a protiv ostalih je 9. marta 2001. podignuta optužnica. Kantonalni sud u Sarajevu donio je 12. novembra 2001. oslobađajuću presudu na koju je Kantonalno Tužilaštvo uložilo žalbu.

Vrhovni sud FBiH je potvrdio prvostepenu oslobađajući presudu. Iskaz svjedoka tužilaštva Merima Galijatovića, višestruko osuđivanog za više krivičnih djela, a na kojem je zasnovana optužnica, u potpunosti je odbačen.

Tokom istrage i tog jedinog, neuspješnog suđenja za atentat na Leutara nestao je i dio dokaznog materijala. “Nestali su”, naveo je jedan od advokata u tom procesu Josip Muselimović, “i službena Leutarova torba, pa čak i geler izvađen iz njegove glave”.

Zaključkom tadašnjeg glavnog tužioca Tužilaštva BiH, danas pokojnog Milorada Barašina i tadašnje glavne tužiteljice Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu Nives Kanevčev, koja je u decembru 2015. imenovana za tužiteljicu Tužilaštva BiH, 1. juna 2011. dogovoreno je da predmet preuzme državno Tužilaštvo BiH. Istraga i dalje traje.

Odluka Ustavnog suda BiH

Ustavni sud BiH na sjednici održanoj 5. oktobra 2021. usvojio je apelaciju Jozinog sina Ivice Leutara i konstatirao da su “razlozi zašto istraga još nije završena, koje su naveli Tužilaštvo Kantona Sarajevo i državno Tužilaštvo BiH, apsolutno neprihvatljivi i nedovoljni da opravdaju ovako dugo trajanje istrage koja je još u toku”.

Tužilaštvu BiH naloženo je da poduzme sve potrebne mjere u cilju poštivanja garancija predviđenih Ustavom BiH i Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, te da najkasnije u roku od šest mjeseci obavijesti Ustavni sud BiH o poduzetim mjerama.

Od Vlade Kantona Sarajevo naloženo je da apelantu Ivici Leutaru u roku od tri mjeseca isplati iznos od 6.000 maraka (oko 3.000 eura) na ime naknade nematerijalne štete zbog kršenja prava iz Ustava BiH i Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.

 

 (Vijesti.ba)

Izdvajamo