07.02.2024 / 23:32 Fudbal - Haller junak

Obala Bjelokosti i Nigerija finalisti Afričkog kupa nacija

U finalu Afričkog Kupa nacija igrat će Nigerija i domaćin turnira Obala Bjelokosti koja je u polufinalu s minimalnih 1:0 savladala DR Kongo.

U nedjeljnom finalu koje počinje u 21 sat, Obala Bjelokosti će tražiti treći naslov prvaka Afrike, a dosad je najbolja bila 1992. i 2015. godine.

Uz to je ovogodišnji domaćin prvenstva dva puta igrao finale, 2006. i 2012. godine, kada je poražen.

Veliki domaći junak u polufinalu bio je Sebastien Haller, napadač dortmundske Borussije, koji je u 65. minuti postigao jedini pogodak na susretu. Iz voleja je Haller zahvatio loptu, a ona se od travu odbila u lob kojeg golman DR Konga nije mogao odbraniti.

Obala Bjelokosti i DR Kongo su odigrali potpuno otvorenu utakmicu. Bilo je dosta prilika s obje strane, no domaćin je na kraju zasluženo prošao dalje, jer je bio bolji od prve minute.