Naime, Kajan je zatražio odgovore na pitanja, koliko je institucija (ministarstava, zavoda, agencija, uprava, regulatornih tijela) FBiH smješteno u Mostaru, kao i informaciju o nacionalnoj strukturi rukovodstva, službenika u institucijama FBiH sa sjedištem u Mostaru.
Iz Federalnog agromediteranskog zavoda su istakli Kajanu da je u Zavodu zaposlen samo jedan Bošnjak, a 42 Hrvata.
"Federalni agromediteranski zavod Mostar, sa sjedištem u Mostaru u ulici Biskupa Čule 10, od ukupno zaposlenih 43 djelatnika, prema nacionalnoj strukturi, 1 djelatnik je Bošnjak, a 42 djelatnika su Hrvati, uključujući i rukovodioca Zavoda", naveli su u odgovoru.
Kako je zastupnik Kajan izjavio za Vijesti.ba on je zatražio od svih ministarstava, zavoda, agencija i uprava, a kojima je osnivač Federacija BiH, da dostave informacije o nacionalnoj strukturi, misleći na one zavode, agencije i upravna tijela sa sjedištem u Mostaru.
"Jer nekako su uprava te agencije sa sjedištem u Mostaru na margini. Uvijek su pod lupom ova ministarstva i sve ostale institucije sa sjedištem u Sarajevu. A ove u Mostaru skoro niko i ne spominje", pojasnio je on.
On je dodao i da iako je znajući kakav je omjer, nije očekivao da je ovako poražavajući, na štetu bošnjačkog naroda.
- Tražio sam odgovore i od drugih, za sada sam odgovor dobio samo od Federalnog agromediteranskog zavoda, očekujem odgovore i svih ostalih. I ako mi ne dostave u nekom razumnom periodu, na sljedećoj sjednici Parlamenta FBiH ću insistirati da mi dostave odgovore, poručio je Kajan.
Federalni agromediteranski zavod inače obavlja stručne i druge poslove iz nadležnosti Federacije BiH, koji se odnose na organiziranje izvještajno-prognoznih službi u zaštiti bilja, uzgojno-selekcijski rad u stočarstvu; certificiranje sjemena i sadnog materijala poljoprivrednog bilja; ispitivanje namirnica; kontrolu kvantiteta i kvalitete poljoprivrednih proizvoda i njihovih prerađevina, mineralnih gnojiva i sredstava za zaštitu bilja; poslove iz oblasti vinogradarstva i vinarstva, duhanske proizvodnje, mediteranskog voćarstva, educiranje farmera i brigu o zemljištu kao osnovnom prirodnom resursu na području mediteranske klimatske regije, te poslove vezane za druge biljne i stočarske proizvodnje koje su karakteristične za ovu regiju.
(Vijesti.ba)