Ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, koje je naručila i organizovala država, ostaje nekažnjen zločin 25 godina nakon što je počinjen i devet godina od početka suđenja, objavila je Fondacija Slavko Ćuruvija i pozvala na proteste ispred Žalbenog suda u Beogradu koji je optužene oslobodio krivnje.
Žalbeni sud u Beogradu je u petak oslobodio četvoricu osuđenih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije 1999. nakon što je niži sud pripadnike nekadašnje srbijanske tajne službe dvaput proglasio krivima i osudio na 100 godina zatvora.
Fondacija koja nosi ime ubijenog novinara rekla je da odluka suda znači da se "pravosuđe predalo pred silom".
Ćuruvija, novinar i vlasnik listova Dnevni telegraf i Europljanin ubijen je s više hitaca 11. aprila 1999. Za to ubistvo su tek 2015. optuženi tadašnji šef tajne službe Radomir Marković i trojica visokih dužnosnika službe Milan Radonjić, Ratko Romić i Miroslav Kurak.
Žalbeni sud je ocijenio kako nema neposrednih i posrednih dokaza koji bi pouzdano potvrdili krivnju Markovića, Radonjića, Kuraka i Romića.
Takva sudska odluka potaknula je osude novinarskih udruženja građanskih pokreta i civilnog društva u Srbiji, regiji i svijetu, uz ocjene da je to udarac na slobodu medija u Srbiji te dodatna nesigurnost za novinare koji su u svom poslu često meta napada, prijetnji, pa i otvorenog nasilja.
Fondacija Slavko Ćuruvija pozvala je na protestni skup koji će se održati sutra.
(Vijesti.ba)