Vođa jemenskih Hutija upozorio je u srijedu da će napasti američke ratne brodove ako milicija koju podržava Iran bude na meti Washingtona, koji je ove sedmice uspostavio multinacionalne snage za suprotstavljanje napadima Huta na komercijalne brodove u Crvenom moru.
Huti, koji kontroliraju ogromnu teritoriju u Jemenu nakon godina rata, od prošlog mjeseca ispaljuju bespilotne letjelice i projektile na međunarodna plovila koja plove kroz Crveno more, napade za koje kaže da su odgovor na izraelski napad na pojas Gaze.
Sigurnosna inicijativa predvođena SAD-om će vidjeti da će Washington i deset drugih, uglavnom NATO zemalja, patrolirati Crvenim morem kako bi odvratili i odgovorili na buduće napade Huta koji su do sada doveli do preusmjeravanja velikih globalnih brodskih linija oko Afrike.
"Nećemo stajati skrštenih ruku ako Amerikanci budu u iskušenju da dalje eskaliraju i počine gluposti ciljajući našu zemlju ili vodeći rat protiv nje", rekao je Abdel-Malek al-Houthi.
#BREAKING
— Geo Maestro (@mavi9261) December 20, 2023
Leader of Yemen's Ansarullah movement, Abdel-Malek al-Houthi warns US that it would target US warships if attacked by Washington in the Red Sea. He said:
"We will not stand idly by if the Americans are tempted to escalate further and commit foolishness by targeting… pic.twitter.com/7QXTL0NkEd
"Svako američko gađanje naše zemlje bit će na našoj meti, a mi ćemo američke bojne brodove, interese i navigaciju učiniti metom naših projektila, dronova i vojnih operacija", rekao je u televizijskom govoru.
Kriza u Crvenom moru nastala je iz rata između Izraela i vladajuće palestinske islamističke grupe Hamas u Gazi, posljednjeg sukoba na Bliskom istoku koji je suprotstavio SAD i njihove saveznike protiv regionalne sile Irana i njegovih zastupnika arapske milicije.
Rat je počeo 7. oktobra kada su borci Hamasa upali preko granice Gaze u južni Izrael, gdje izraelske vlasti kažu da su militanti ubili oko 1.200 uglavnom civilnih Izraelaca i stranaca.
Izraelsko uzvratno bombardovanje i invazija na Gazu, za koju izraelski zvaničnici navode da ima za cilj zbrisati Hamas, ubili su skoro 20.000 Palestinaca, prema zdravstvenim zvaničnicima u gusto naseljenoj obalnoj enklavi.
Iranski zastupnici, uključujući Hutije i libanski Hezbolah, ispalili su rakete na Izrael od početka sukoba. Huti su u međuvremenu pojačali svoje napade na Crvenom moru, prijeteći da će gađati sve brodove koji idu prema Izraelu i upozoravajući brodarske kompanije da ne rade s izraelskim lukama.
Napadi su poremetili ključnu trgovinsku rutu koja povezuje Evropu i Sjevernu Ameriku sa Azijom preko Sueckog kanala i uzrokovali nagli rast troškova kontejnerskog transporta jer kompanije nastoje da isporuče svoju robu alternativnim, često dužim rutama.
Nazvana "Operacija Prosperity Guardian", Britanija, Bahrein, Kanada, Danska, Francuska, Italija, Holandija, Norveška, Sejšeli i Španija, zajedno sa SAD, vršiće zajedničke patrole u južnom Crvenom moru i susjednom Adenskom zalivu.
"Sve dok Amerikanci žele ući u direktan rat s nama, trebali bi znati da mi nismo oni koji ih se boje, i da se suočavaju s cijelim narodom", rekao je al-Houthi.
Upozorio je Amerikance da ne šalju vojnike u Jemen, rekavši da će se "suočiti s nečim oštrijim od onoga s čime su se suočili u Afganistanu i onoga što su pretrpjeli u Vijetnamu".
(Vijesti.ba)