Protestantii su ispunili Kvaternikov trg u Zagrebu te uz povike "Free Palestine" i transparente "I šutnja je zločin", "Ubijanje djece nije samoodbrana", "Gaza 2023 - Vukovar 1991" i druge, odaslali poruku o što hitnijem zaustavljanju ratnih zločina u "zemlji mira koja nikada nije doživjela mir".
"Vlada RH je svojim neprihvatljivim glasanjem protiv UN-ove rezolucije o prekidu vatre stavila Hrvatsku u poziciju suučesnice u genocidu, a mi im ovim protestom poručujemo da taj glas nije naš glas i oni ne govore u naše ime", rekla je aktivistkinja Petra Matić, pročitavši zahtjeve uime Inicijative koja je organizovala skup uz podršku niza udrueženja i organizacija.
Među ostalim, traže od Vlade da u okviru mehanizama odlučivanja među članicama EU i Ujedinjenim narodima jasno osudi zločine koji nesmetano čini izraelski režim, uz podršku SAD-a.
Podupiru zahtjeve palestinskih aktivista u Gazi i progonstvu koji traže trenutačni, bezuslovni i trajni prekid vatre, a ne privremenu pauzu, kao i ukidanje embarga na vodu, hranu, energente i komunikacijske kanale.
Poručuju da osiguravanje pristupa humanitarnoj pomoći za pojas Gaze nije adut za pregovaranje, već temeljno ljudsko pravo, te je svaka prepreka pružanju pomoći još jedan u nizu neskrivenih ratnih zločina.
Ponovili su i zahtjev za oslobođenjem više od 200 izraelskih talaca iz pojasa Gaze izloženih nasilju Hamasa i izraelskom raketiranju te da Vlada RH osigura humanitarnu, materijalnu i administrativnu pomoć hrvatskim državljanima koji su nedavno evakuisani iz Gaze.
Majed Maarouf, bivši ambasador i aktualni predsjednik Palestinske zajednice u BiH rekao je da se u Gazi dogodio masakr, holokaust 21. stoljeća, ustvrdivši da posebno oni koji su i sami bili žrtve to ne bi smjeli dopustiti.
"Ima Izraelaca koji nam pružaju ruku, no nadam se da će ovaj rat koji je Netanyahu počeo biti početak njegovog kraja i da će međunarodna zajednica pomoći da bude novi poredak i u Izraelu, ne samo Palestini".
Na skupu je govorilo i nekoliko građana palestinskog porijekla, pročitana su imena djece stradale u Gazi, za sve ubijene umjesto minute šutnje održala se minuta bubnjanja, a potporu je svojim stihovima dao i književnik Enes Kišević.
Neki od govornika rekli su kako je danas Gaza veliki "zatvor na otvorenom", okružen betonskim zidovima i žičanom ogradom, nadziran iz zraka, s mora i zemlje gdje djeca, umjesto da se igraju, izbjegavaju metke i žive čekajući nove izraelske napade.
Rečeno je da je to već šesta tamošnja vojna agresija Izraela u posljednjih 15 godina, te da ništa ne može poslužiti kao opravdanje za masakriranje nedužnih civila. Na skupu su nastupili zbor Domaćigosti i kolektiv drum’n’bijes, prenosi HINA.
(Vijesti.ba)