Desilo se to na prvom zasjedanju ZAVNOBIH-a (Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine) koje je održano 25. novembra 1943. godine u Mrkonjić Gradu. Tokom Drugog svjetskog rata tako je Bosna i Hercegovina uspostavljena kao ravnopravna jugoslavenska republika u svojim historijskim granicama.
Na tom zasjedanju je donesena odluka o obnovi državnosti BiH, potvrđene su njene historijske granice, a Bosna i Hercegovina je definisana kao jedna od šest ravnopravnih republika u tadašnjoj Jugoslaviji.
Na Prvom zasjedanju ZAVNOBiH-a usvojena je Rezolucija na kojoj je difinirano da narodi BiH hoće da njihova zemlja, koja nije ni srpska ni hrvatska ni muslimanska nego i srpska i hrvatska i muslimanska, bude slobodna i zbratimljena te se konstatuje kako će narodi Bosne i Hercegovine učestvivati ravnopravno sa ostalim našim narodima u izgradnji narodne demokratske federativne Jugoslavije. Ova je Rezolucija oživotvorila bosanskohercegovačku državnost
Nekoliko dana nakon toga, spomenuta odluka ZAVNOBIH-a je potvrđena i ozvaničena na Prvom zasjedanju AVNOJ-a, odnosno Antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Jugoslavije u Jajcu. BiH je, nakon što je oslobođena 1945. godine, dobila zastavu i grb.
Zaključak zasjedanja ZAVNOBiH-a je da je Bosna i Hercegovina tom odlukom definisana kao jedinstvena i nedjeljiva država u kojoj će svi narodi imati ista prava. Na zasjedanju ZAVNOBIH-a potvrdilo je i izglasalo 247 vijećnika ZAVNOBIH-a svih bh. naroda.
Ova je Rezolucija oživotvorila bosanskohercegovačku državnost, ali će tek na Drugom zasjedanju održanom u Sanskom Mostu 30. juna i 1. i 2. jula 1944. godine BiH biti istinski definisata kao šesta federalna jedinica.
Bosna i Hercegovina je nakon dugo vremena u Drugom svjetskom ratu obnovila svoju terirorijalnu cjelovitost i uspostavila temelje svoje državnosti koje će dalje učvršćivati u socijalističkoj Jugoslaviji. Taj put obnove bosanskohercegovačke državnosti nije bio jednostavan. Na njemu je bilo raznih izazova, bilo je protivnika, čak i unutar vrha jugosavskog komunističkog pokreta, ali je jedinstvo bosanskohercegovačkog Narodno-oslobodilačkog pokreta savladalo te prepreke. U postojećim okolnostima ta se državnost razvijala unutar Jugoslavije, a u promijenjenim okolnostima prilikom sloma jugoslavenske države 1990-ih godina upravo su ove odluke omogućile nastavak izgradnje Bosne i Hercegovine kao samostalne države.
Svim građanima i građankama BiH želimo sretan 25. novembar - Dan državnosti Bosne i Hercegovine.
(Vijesti.ba)