Brojni pripadnici etničkih Rohinja muslimana, progonjene manjine u Mijanmaru, godinama su se ukrcavali u trošne drvene brodice kako bi pobjegli u većinske muslimanske zemlje Bangladeš, Maleziju i Indoneziju, kao i na Tajland.
Nekoliko stotina Rohinja stiglo je u Aceh tokom ove godine, a ogroman broj je preminuo na moru od bolesti, gladi i umora. Prošla godina bila je jedna od najpogibeljnijih u posljednjih deset godina za takve izbjeglice, saopćila je Agencija Ujedinjenih nacija za izbjeglice (UNHCR).
Miftah Cut Ade, čelnik lokalne ribarske zajednice u Acehu, rekao je za Reuters da je 196 Rohinja stiglo velikom drvenom brodicom u regiju Pidie u Acehu, od kojih su 128 djeca i žene, dodajući da su "slabi i potrebna im je prehrana".
Portparol UNHCR-a kazao je kako je njegov tim na putu ka tom području, ali nije pružio više detalja.
Skoro milion Rohinja muslimana pobjeglo je od vojnog obračuna u Mjanmaru s većinskim budističkim stanovništvom u 2017. i sada žive u onome što je visoki komesar UN-a za izbjeglice Filippo Grandi opisao kao "najveći humanitarni izbjeglički logor na svijetu" u Bangladešu.
Stanovnici su Rohijama davali hranu i vodu, kazao je Miftah, dodajući da su odvedeni u obližnje privremeno sklonište. Fotografije koje je podijelio Miftah prikazuju Rohinje kako leže na pijesku, okruženi lokalnim stanovnicima.
Efendija, načelnik lokalne policije, rekao je da je njegov tim pomagao na terenu, dodajući kako nema informacije o tome odakle su doputovali.
(Vijesti.ba / Fena)