Pitanje imovine nije niti će biti tema, poručio je u svojoj reakciji na mreži X predsejdnik RS Milorad Dodik.
On navodi da je “to pitanje riješeno Daytonskim sporazumom i Ustavom”.
- OHR nema što davati procjene, osim ako se ne radi o njegovom gašenju, što je uvjet za daljnji napredak BiH ka EU, navodi Dodik.
Podsjetimo, u promotivnom materijalu, OHR tvrdi da je mit tvrdnja da je “Pitanje državne imovine pitanje opstanka BIH” te da je to netačno, kao i da je netačno da je “pitanje državne imovine pitanje opstanka RS”.
Питање имовине није и неће бити тема. То питање је ријешено Дејтонским споразумом и Уставом. ОХР нема шта да даје процјене, изузев ако то није она о његовом гашењу, што и јесте услов за даљи напредак БиХ ка ЕУ.
— Милорад Додик (@MiloradDodik) November 14, 2023
Pojašnjavaju kako je pitanje državne imovine tehničko i funkcionalno pitanje na čije uređenje kroz usvajanje odgovarajućeg zakonskog okvira čeka 30 godina.
- Rješavanje ovog pitanja doprinosi vladavini prava i pravnoj sigurnosti u BiH, što će otvoriti prostor za investicije, te samim tim i ekonomski napredak. Usvajanje zakona o imovini u Parlamentarnoj skupštini BiH će okončati trenutni pravni nered, privući investicije i doprinijeti ekonomskom rastu. Tako će državna imovina na najbolji način služiti interesima svih građanki i građana BiH, navodi se.
Mit su, kako je objavljeno, i tvrdnje da “Državna imovina pripada isključivo državi BiH” te da “Državna imovina pripada isključivo entitetima”. Za obje tvrdnje se navodi da su netačne.
- Raspodjela cjelokupne državne imovine treba biti izvršena zakonom koji će usvojiti Parlamentarna skupština BIH, a tako da se odgovori na potrebe svake razine vlasti u BIH. Organi vlasti trebaju upravljati ovom imovinom na odgovarajući i transparentan način u interesu i za boljitak građana i građanki BiH, navodi se.
Navode da su netačne i tvrdnje da je namjera “međunarodne zajednice da otme imovinu od države BiH”, odnosno “od enetiteta”, kao i od “građanki i građana BiH”.
OHR je prije više od sedam mjeseci formirao Radnu grupu eksperata kao dio procesa tehničkih konsultacija o državnoj imovini. Iz OHR-a tada je saopćeno da ova radna grupa ima zadatak da na nivou eksperata vrši pravnu analizu različitih aspekata koji se odnose na raspodjelu imovine između države i drugih nivoa vlasti. Ipak, imena eksperata nisu otkrivena.
(Vijesti.ba)