Međunarodni sajam knjiga Interliber 2023. na kojemu se predstavlja više od 300 izlagača iz 13 zemalja, otvorila je u utorak na Zagrebačkom velesajmu (ZV) hrvatska ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek.
Hrvatska ministrica je istaknula kako je u njezinu mandatu Ministarstvo kulture i medija udvostručilo budžetska izdvajanja za knjige i izdavaštvo te izrazila uvjerenost da će hrvatski izdavači izbjeći krizu sličnu onoj koja ih je pogodila prije nekoliko godina.
Direktorica Zagrebačkog velesajma Renata Suša ocijenila je da je Interliber odavno nadišao granice Zagrebačkog velesajma.
Dodala je kako joj je cilj povezati čitaoce, institucije, izdavače, kulturni i privredni sektor, medije, sa željom daljnjeg razvoja i kvalitativnog rasta centralnog književnog događanja u Hrvatskoj.
Na ovogodišnjem Interliberu učestvuje više od 300 izlagača iz 13 zemalja na više od 13.000 metara kvadratnih u paviljonima 5, 6, 7 i 7a Zagrebačkog velesajma, rekla je Suša.
Naglasila je kako se uspjeh čita iz brojki, koje bilježe rast sajamskih pokazatelja – 5 posto više izlagača i 13 posto veću izložbenu površinu.
Tokom šest dana održavanja sajma posjetioci će imati prilike poslušati više od 200 sati stručnog programa koji će se odvijati na dvije pozornice u paviljonima 6 i 7, rekla je direktorica ZV-a i dodala kako će se na otvorenom prostoru ispred paviljona 5 održavati odličan muzički program.
Posebni gost ovogodišnjega Interlibera, indijski diplomat i pisac Vikas Swarup ocijenio je da knjige povezuju prošlost i sadašnjost te ljude različitih zemalja.
Ministrica Obuljen Koržinek u izjavi novinarima u povodu 45. Interlibera napomenula je da je u njezinu mandatu Ministarstvo potporu za knjigu i nakladništvo povećalo s 3 na 6 miliona eura te dodala da je otvorilo više od 20 novih knjižara i pokrenulo novi festival knjige, što će pozitivno uticati na popularnost knjige.
"Uz Inerliber, koji tradicionalno otvaramo u 11. mjesecu, spomenula bih da smo pokrenuli Panonski festival, na kojemu imamo sjajne rezultate. Bavljenje promocijom knjige proteže se na cijelu godinu, što će imati pozitivan učinak na dinamiku izlaženja novih naslova", rekla je Obuljen Koržinek, prenosi Hina.
Dodala je da su se cijene sirovina za izradu knjiga, prema podacima Zajednice nakladnika i knjižara, nakon velikih oscilacija 2021. i 2022. stabilizirale.
"U ovom trenu prema njihovim informacijama nema poteškoća vezanih uz nabavu sirovina niti proces proizvodnje, ali moramo pojedinačne potpore povećavati, što radimo kroz programe Ministarstva kulture i medija", poručila je hrvatska ministrica.
(Vijesti.ba / FENA)