Istraga je pokrenuta u četvrtak s ciljem određivanja odgovornosti za požar u Johannesburgu u kome je poginulo 77 ljudi, bacajući svjetlo na aktivnosti bandi koje su se domogle napuštene zgrade u centru grada i ilegalno je izdavale.
Jedna od najtežih katastrofa u živućem pamćenju u ekonomskom središtu Južne Afrike, požar je izbio 31. augusta u propaloj zgradi nastanjenoj uglavnom stranim migrantima. Brojne žrtve izgorjele su do neprepoznatljivosti.
Stanari su kazali da je u trenutku katastrofe zgradu preuzela banda koji naplaćuje rente ljudima, iskorištavajući ih, ali i nudi povoljnije boravište onima koji bi inače ostali beskućnici.
- Kada je zgrada oteta, ona postaje tempirana bomba - izjavio je vršilac dužnosti načelnika službe za hitne situacije za grad Johannesburg, Rapulane Monageng.
Naveo je niz identificiranih opasnosti u slučaju požara - blokirane rute za bijeg, stepenište pretvoreno u improvizirane prostorije i stvaranje improviziranih drvenih baraka u prizemlju, gdje je oko 200 ljudi zajedno skučeno u malom prostoru.
Evidentan je i nedostatak aparata za gašenje požara i preusmjeravanje vode iz opreme za suzbijanje požara za kućnu upotrebu.
Stanovnici takvih zgrada oslanjaju se na ilegalne priključke za električnu energiju, plinske gorionike i svijeće, u slučaju isključenja struje, što sve povećava rizik od požara.
Johannesburg je jedan od najneravnopravnijih svjetskih gradova sa širokim siromaštvom, nezaposlenošću i dugogodišnjom stambenom krizom. Ima oko 15.000 beskućnika, tvrdi vlada Gautenga, pokrajine u kojoj se nalazi taj grad, prenosi Reuters.
(Vijesti.ba / FENA)