19.10.2023 / 14:56 BiH - Tradicionalno

Ronilački klub Mostar: Na Mostarskom jezeru prikupljena tona i po otpada

Ronilački klub Mostar: Na Mostarskom jezeru prikupljena tona i po otpada
Foto: Ronilački klub Mostar
Ronjenje je zabavan sport, ali samo ako imate lijepe i čiste rijeke, jezera ili mora u kojima ćete roniti.

Iskusni ronioci u svojim ronilačkim pohodima su vidjeli mnogo toga, od prelijepih vodenih dubina do ogromne količine otpada koji uništava floru i faunu. Stoga su neki od njih odlučili da se pozabave ovim problemom.

Kako bi stali na kraj velikoj količini otpada i makar dijelom doprinijeli tome da ga bude što manje u rijekama, jezerima i moru u Bosni i Hercegovini i šire, ronioci Ronilačkog kluba Mostar, zajedno sa kolegama iz okolnih zemalja, već godinama sarađuju na humanoj misiji čišćenja ovih prirodnih ljepota.

Stoga su se nedavno okupili na akciji čišćenja otpada iz Mostarskog jezera, gdje je oko 130 ronilaca iz Slovenije, Hrvatske, Mađarske, Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine čistilo korito rijeke Neretve na dijelu toka na kojem se prostire akumulaciono jezero. Akciji su se pridružili i članovi Udruge Lađari i Planinarskog društva Prenj iz Mostara, koji su bili podrška na kopnu.

Mostarsko jezero predstavlja najmlađu akumulaciju na Neretvi, a njegova dužina od oko 10 kilometara daje mogućnost velikom broju posjetilaca da uživaju u ovom biseru prirode tokom cijele godine. Posebno je atraktivno tokom ljetnih mjeseci, kada je i broj posjetilaca veći. Nažalost, upravo zbog veće posjećenosti, u tom periodu više otpada završi kako u jezeru tako i na samoj obali.


„Želja nam je bila da u Mostaru nađemo jednu lokaciju koja bi nam bila pogodna i koja je ekološki problematična, a trebalo bi je čistiti i održavati, pa smo odlučili da to bude Mostarsko jezero u kojem mi treniramo i održavamo veliki broj edukacija. Velika je privilegija da ne moramo svaki put naše nove ronioce voditi da treniraju u moru, da imamo Mostarsko jezero koje sada već prilično dobro poznajemo. Ono što smo primijetili tokom svojih ronilačkih aktivnosti jeste da se u njemu nalazi velika količina otpada i zbog toga smo prije nekoliko godina odlučili da jednom godišnje organizujemo eko akciju sa svim kolegama iz regiona na ovom jezeru“, kazao je Branislav Stojkić, sekretar Ronilačkog kluba Mostar.

Akcija čišćenja Mostarskog jezera sada je već postala tradicionalna

„Na naše veliko zadovoljstvo primjećujemo da je sve manje otpada na lokacijama duž cijelog jezera, međutim još uvijek ga ima i zbog toga je potrebno da organizujemo ovakve akcije i ubuduće, te da nastavimo detektirati nove ekološki problematične lokacije. Uspjeli smo da pokažemo građanima Mostara, ali i ostalim posjetiocima, da jezero nije skladište ni smetljište. Razumijemo da je nekad lakše ostaviti neki otpad u moru, jezeru ili rijeci, jer imate osjećaj da se to ne vidi, ali mi ronioci itekako vidimo neodgovornost pojedinaca koji bacaju gume, željezo, bojlere i ostali otpad“, istakao je Stojkić.

Tokom ove akcije prikupljeno je oko tonu i po otpada, a Stojkić dodaje kako je razlog tome što je među otpadom bilo i teškog željeza, zatim bojler težak oko 200 kilograma, automobilskih guma, školjki od automobila, veš mašina, ali i plastike i konzervi.

Ronilački klub Mostar, zajedno sa svojim članovima, učestvuje u akcijama čišćenja mora, jezera i rijeka širom regije, godišnje obiđu i do 40 različitih lokacija, a sve s ciljem da ukažu na važnost očuvanja prirode i da utiču na savjest neodgovornih pojedinaca za koje se nadaju da će ih vremenom biti sve manje. A do tada, uz neke druge akcije, već su zakazali druženje i čišćenje dijela Mostarskog jezera i za narednu godinu, prenose Nezavisne novine.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo