28.09.2023 / 12:43 BiH - TIBiH

Blagovčanin: Novi zakon o slobodi pristupa informacijama korak unazad

Blagovčanin: Novi zakon o slobodi pristupa informacijama korak unazad
Foto: FENA

Transparency International u Bosni Hercegovini u saradnji sa Ambasadom Švedske u BiH, povodom Međunarodnog dana slobode pristupa informacijama, danas je organizirao konferenciju pod nazivom “Novi zakon o slobodi pristupa informacijama - napredak ili novi izazovi u pristupu informacijama”.

Konferencija ima za cilj razmjenu iskustava o implemantaciji zakona o slobodi pristupa informacijama u Bosni i Hercegovini, te osvrt na proces pripreme i usvajanja novog zakona koji je nedavno usvojen u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine.

Tokom konferencije predstavljeni su rezultati istraživanja o transparentnosti javnih organa u zemlji, a učesnici su diskutovali i o potencijalnim izazovima i napretku koji novi zakon donosi u pristupu informacijama u radu javnih institucija.

Predsjedavajući Upravnog odbora TIBiH Srđan Blagovčanin kazao je da je ono što je najaktuelnije, kada se govori o stanju slobode pristupa informacijama u BiH, nadavno usvajanje novog zakona o slobodnom pristupu informacijama na državnom nivou.

- TIBiH, ali i brojne druge nevladine organizacije i medijska zajednica, snažno su kritikovale usvajanje tog zakona iz više razloga. Po našem mišljenju bio je sporan i način na koji je zakon usvojen, ali također i rješenja koja su sadržana u tom zakonu. Sam zakon je usvojen potpuno ignorišući komentare, sugestije i primjedbe koje su dolazile od strane civilnog društva. Više od 200 komentara i sugestija Ministarstvo pravde i Vijeće ministara ignorisalo je i uputilo zahtjev u proceduru. Ne samo da je ignorisano civilno društvo i medijska zajednica, već i činjenica da je i Delegacija EU u BiH izrazila veliku dozu kritike prema pojedinim rješenjima sadržanim u zakonu. Također i pojedine državne institucije i organi su kritikovali ovaj zakon - naveo je Blagovčanin.

Smatra da se ključni problem s ovim zakonom odnosi na činjenicu da je u slučaju žalbe, prema novim rješenjima, drugostepeni organ kod ostvarivanja prava na slobodu pristupa informacijama zapravo Žalbeno vijeće pri Vijeću ministara, te da taj organ ne ispunjava dva ključna kriterija, nije nezavisan i nema odgovarajuću dozu stručnosti.

- Također, kritike su se odnosile i na proširivanje izuzetaka, ostavlja se puno prlika i mogućnosti za interpretaciju i reinterperetaciju. Po nama to će stvoriti velike probleme u primjeni – ocijenio je Blagovčanin.

Po njegovom mišljenju, ono što je pozitivno, novim zakonom je predviđeno proaktivno objavljivanje informacijama što do sada nije bilo zakonski regulisano i što treba pozdraviti.

I pored toga smatra da se po sudu TIBiH usvajanjem ovog važnog zakona otišlo korak unazad i da je to loša poruka građanima.

- Postojeće stanje, kakvo smo imali po postojećem zakonu, po entitetskim zakonima, nije nimalo ohrabrujuće. Nakon 20 godina otkako su ovi zakoni doneseni i dalje se u samoj implementaciji pojavljuje niz problema. Prije svaga, na objavljivanje infomacija koje su vezane za finansijske aspekte poslovanja institucija, posebno na objavljivanje različitih vrsta ugovora o utrošku sredstava. U tom smislu, TIBiH koji od samog početka prati te postupke, konstatuje vrlo nezadovoljavajući nivo primjene ovog zakona - kaže Blagovčanin.

Navodi da ne treba posebno podsjećati da je uvijek ili vrlo često postoji i doza sumnje u korupciju, kada organi nisu spremni da objavljuju informacije i da se iza toga krije obično ilegalna aktivnost ili nezakonito poslovanje.

(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo