Tuzla 23°C
Banja Luka 25°C
Bihać 23°C

18.08.2023 / 21:15 Košarka - Gliwice

Video&Foto: Zmajevi nadigrali Izraelce i plasirali se u finale pretkvalifikacija za OI

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u poljskim Gljivicama rezultatom 86:77 savladala Izrael i plasirala se u finale pretkvalifikacija za Olimpijske igre.

Do pobjede su večeras Zmajeve nosili Luka Garza i Jusuf Nurkić, a posebno je blistao prvonavedeni. Izraelci su često udvajali Nurkića, a to je ostavljalo mnogo prostora Garzi, koji ga je znalački koristio.

U finišu se pomenutom dvojcu pridodao i Džanan Musa i zadao završni udarac Izraelu.

U finalu pretkvalifikacija će BiH igrati protiv Poljske, koja je ranije u grupnoj fazi savladala Zmajeve. Meč se igra u nedjelju.

Izrael je nešto bolje otvorio meč pošto su bh. košarkaši promašivali većinu šuteva za tri poena, kojih je bilo mnogo.

Poveo je Izrael sa 13:8, ali nije BiH dozvolila nominalnom gostu da se odlijepi. Trojkom Nurkića nakon šest minuta igre poravnali smo na 15:15.

Potom je Garza pogotkom s linije slobodnih bacanja doveo BiH u vodstvo, ali u finišu prve dionice Zmajevi prave niz grešaka i nakon deset minuta Izrael vodi sa 22:20.

Mnogo bolju odbranu su bh. košarkaši zaigrali u drugoj dionici i ona im je donijela mogućnost da pređu u sigurno vodstvo.

Izrael je preko pet minuta bio bez koša, a za to vrijeme je BiH stigla do 31:22!

Uspjeli su se Izraelci dići nakon time-outa njihovog selektora i uhvatiti priključak, pa je poluvrijeme okončano rezultatom 36:33 u korist BiH.

Na startu drugog poluvremena Izrael stiže do preokreta i vodstva na krilima sjajnog Madara.

Nakon toga ekipe su se smjenjivale u vodstvu i bio je to potpuni rezultatski egal u narednim minutama, a u finišu treće četvrtine sjajno igra Garza i donosi BiH prednost od 52:47.

Potom se Garzi priključuje i Nurkić, koji se probudio i dodatno povećao prednost BiH (59:50).

Na ulasku u posljednjih deset minuta igre BiH ide na dvocifrenu prednost od 63:52. U život je Izraelce trojkom vratio Madar.

Međutim, nisu momci Adisa Bećiragića dozvolili da njihova prednost bude ugrožena, te su uspjeli koliko-toliko mirno privesti meč kraju i slaviti 86:77.

Garza je meč završio s 24 poena, 11 skokova i dvije blokade, dok je Nurkić ubacio 20 poena uz 14 skokova.

Jusuf Nurkić-BosnianBeast23 nakon trijumfa nad Izraelom i plasmana u finale pretkvalifikacija za Olimpijske igre

Posted by KSBiH on Friday, August 18, 2023

I Musa je meč okončao sa 20 poena, a on je svoj doprinos dao u samom finišu meča.

Selektor Adis Bećiragić o pobjedi nad Izraelom i finalu protiv Poljske

Kod Izraela su raspoloženi bili samo Sorkin (26 poena i 9 skokova) i Madar (24 poena).

Kraj utakmice! BiH  - Izrael 86 - 77!

Izrael pogađa dva slobodna bacanja, ali pobjeda je BiH!

40' Garza pogađa za +11

40' Musa pogađa dva slobodna bacanja

40' - Sorkin pogađa trojku za -5. Nurkić koristi oba slobodna bacanja za 82:75. 46 sekundi do kraja meča

39' - Musa je pogodio oba slobodna bacanja

39' - Madar pogodio trojku, a potom i Blayzer

38' - Izraelci brzo pogađaju, ali Musa uzvraća. Potom krademo loptu, a Musa polaže za ogromnih +12

38' Musa izborio tri slobodna bacanja i pogodio sva tri!  + 10 za  BiH

38'  Nurkić pogađa

37' Sorkin pogađa iz dva napada, a potom i dodatno bacanje

37' Izrael pogađa za 69:59

36' Garza u dva napada pogađa za veliku prednost BiH +12!

34' Nurkić pogađa za BiH

33' - Izrael pogađa iz kontre, a onda Madar pogađa trojku za  63:57

31' - Poeni Lazića, a zatim i Gegića za +11.

30' - Yiftah Ziv postiže poene za Izrael 59:52

29' - U padu je Nurkić šutirao i pogodio, a potom pogodio i slobodno bacanje (57:50). Izraelci griješe, zatim Lazić poentira

28' - Sorkin postiže trojku, Nurkić realizovao dva slobodna bacanj

27'  - Kontra Garze za 50:47.    17. poen Garze

- Novi koševi Nurkića za 48:47

- Igra se 25' minut meča, BiH 46:47 Izrael

- Blayzer pogađa za Izrael, Madar pogađa za prednost Izraela. Lazić potom pogađa 2+1 za 46:45.

- Izrael ponovo izjednačava 45:45

- Dva slobodna bacanja pogađa Garza za 43:41

- Izraek stiže do izjednačenja 41:41

- Ziv je smanjio zaostatak, a onda sjajna trojka Garze za 41:39.

- Madar pogađa dva slobodna bacanja, uzvraća Atić. 38:35

* * *

Završeno je prvo poluvrijeme utakmice polufinala pretkvalifikacija za Olimpijske igre između Bosne i Hercegovine i Izraela.

Izrael je nešto bolje otvorio meč pošto su bh. košarkaši promašivali većinu od mnogo šuteva za tri poena.

Poveo je Izrael sa 13:8, ali trojkom Nurkića nakon šest minuta igre poravnali smo na 15:15.

Garza pogotkom s linije slobodnih bacanja dovodi BiH u vodstvo, ali u finišu prve dionice Zmajevi prave niz grešaka i nakon deset minuta Izrael vodi sa 22:20.

Mnogo bolju odbranu su bh. košarkaši zaigrali u drugoj četvrtini.

Izrael je više od pet minuta bio bez koša, a za to vrijeme je BiH stigla do 31:22.

Poluvrijeme je okončano rezultatom 36:33 u korist BiH.

* * *

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine nastavlja pohod na plasman na Olimpijske igre naredne godine.

Naš tim večeras igra protiv Izraela.

Grupa navijača stigla je i u Poljsku da podrži bh. reprezentaciju.

Bh. košarkaši su uz manje poteškoće riješili prvi dio pretkvalifikacija, a grupu su riješili na fenomenalan način demoliravši selekciju Mađarske rezultatom 103:78.