Taj pohod je trajao pet dana sa četiri noćenja u planini uključujući i period obavezne aklimatizacije.
Ta ekspedicija brojala je 13 članova, a sudjelovali su i planinari iz Crne Gore, Hrvatske, Srbije i Makedonije.
- Moj san je ispunjen, sa 63 godine života uspio sam popeti tu prelijepu planinu – naglašava Ćutahija, koji iza sebe ima mnoge značajne vrhove u Bosni i Hercegovini i inozemstvu.
Kako je kazao Ćutahija, za Fenu nakon pohoda, uspon je bio izuzetno težak pogotovo u posljednjih 500 metara zbog visoke koncentracije sumpora. Nažalost, tri sudionika nisu se uspjela popeti, došli su do 5.000 m.n.v. Poslije uspona lagano spuštanje na 4.200 m.n.v., noćenje, spuštanje na 3.000 m.n.v. i odlazak prema startnoj poziciji - priča Ćutahija.
Sumirajući utiske Ćutahija se prisjeća Afganistanca Adela, koji je na leđima nosio ruksake svih članova te ekspedicije teške po 15 do 20 kilograma.
- Taj teret, ukupne težine između 250 kg i 300 kg, nosio je 100 metra do mjesta gdje ih je stavio na mule. To je bilo za nepovjerovati. Svi smo plakali zbog činjenice kako ljudi teško zarađuju za život - priča Ćutahija.
Članovi Međunarodne ekspedicije posjetili su, tokom dvanaestodnevnog putovanja, i mnoge gradove i znamenitosti Irana.
Damavand je ugašeni stratovulkan na masivu Alborz i sa visinom od 5.671 m.n.v. predstavlja najviši vrh Irana i najviši vulkan u Aziji. Nalazi se južno od Kaspijskog jezera i stotinjak kilometara sjeverno od Teherana. Damavand zauzima značajnu ulogu u iranskoj mitologiji i jedan je od nacionalnih simbola zemlje. Zabilježeno je da je taj vrh prvi popeo iranski planinar Abu Dolaf Kazradži, početkom 10. stoljeća.
(Vijesti.ba / FENA)