Nakon sramne zloupotrebe fotografije protjeranih Bošnjaka iz Žepe u svrhu obilježavanja stradanja Srba tokom 'Oluje' i razotkrivene laži, oglasili su se i iz RS-a.
Sporna fotografija prikazana je na jednom od panela tokom centralnog obilježavanja 28 godina od Pogroma "Oluja", koji su zajednički u Prijedoru organizovali Republika Srpska i Srbija.
Podsjetimo, ispostavilo se da su na fotografiji Sabina i Nermina Mujkić i da je fotografija nastala u Žepi 1995. godine, kada su prisilno iseljeni Bošnjaci, a ne kako su to zvaničnici RS i Srbije predstavili, da se radi o protjeranim Srbima iz Hrvatske tokom akcije 'Oluja'.
Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske saopštilo je "da prikazivanje fotografije Bošnjakinje iz Žepe u sklopu video-materijala koji je pratio obilježavanje 28 godina od srpskog stradanja u pogromu "Oluja" predstavlja nehotičnu i nenamjernu grešku agencije iz Srbije koja je pripremala video materijal, a koju je angažovalo Ministarstvo za rad zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije".
- Pokušaj pojedinih sarajevskih medija da prikazivanje fotografije Bošnjakinje iz Žepe u sklopu video-materijala koji je pratio program obilježavanja predstavi kao bilo šta osim kao nehotičnu i nenamjernu grešku, i to profesionalne agencije iz Srbije, koja je angažovana od Ministarstva za rad zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije, i koja je pripremala video-materijal je manipulacija s ciljem da se otvori novi krug prebrojavanja žrtava i "mjerenje" čije je stradanje veće - saopšteno je iz Ministarstva.
U saopštenju se dodaje da su, nažalost, broj žrtava i razmjere stradanja tokom posljednjih sukoba na prostoru bivše Јugoslavije tolike da je "dostupno more fotografija koje o tome svjedoče".
- Pogriješiti o etničkoj pripadnosti neke od osoba sa tih fotografija je greška koja se dešava čak i profesionalcima. Ministarstvo dijeli stav Njegove svetosti patrijarha Porfirija da žrtve i majčine suze nemaju ni vjersku, ni etničku pripadnost i da mi jednako žalimo i poštujemo svaku žrtvu i svaku bol za njom - navode iz Ministarstva.
Podsjetimo, za Vijesti.ba je govorila djevojčica sa fotografije Nermina Mujkić, koja je u trenutku snimanja fotografije, imala samo tri mjeseca i bila je u krilu svoje majke Sabine.
- Malo sam i u šoku, kada sam vidjeli da fotografija moje majke i mene stoji na obilježavanju Oluje. Za nas je takvo korištenje fotografije poniženje, za koga nije uredu je, ali za mene jeste. I ovo je još jedan šamar i za mene i moju porodicu, rekla nam je Mujkić.
Njena majka Sabina također je u šoku nakon današnjih događaja.
Iako se ova zloupotreba s pravom adresira predsjedniku RS Miloradu Dodiku, istu fotografiju na svojim je stranicama predsednik.net i zvaničnom instragram nalogu koristio i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Vučić je uz objavu saopštio da Srbija i RS nikada neće zabraviti ubijenu djecu na Petrovačkoj cesti i da se neće odreći svog naroda ma gdje živio.
Podsjetimo, ovu fotografiju je prvi objavio AFP, autor fotografije je Joel Robin.
U pitanju je zapravo fotografija uslikana 26. jula 1995. nakon pada Žepe.
(Vijesti.ba)