07.07.2023 / 21:48 BiH - Kreću za Potočare

U Nezuku se okupili učesnici 'Marša mira', veliki broj mladih

U Nezuku kod Sapne okupili su se učesnici ovogodišnjeg 'Marša mira', pješačkog pohoda u znak sjećanja na žrtve genocida nad Bošnjacima u Srebrenici.

U poslijepodnevnim satima upriličeno je postrojavanje preživjelih pripadnika 28. divizije Armije RBiH i onih koji su preživjeli "marš smrti" iz jula 1995. godine.

Time je počeo oficijelni dio 19. po redu Marša mira, koji ujutro kreće iz Nezuka prema Potočarima, gdje će se 11. jula u Memorijalnom centru klanjati kolektivna dženaza i obaviti ukop 30 žrtava genocida u Srebrenici.

Učesnici marša će se u narednim danima kretati trasom kojom su Srebreničani u ljeto 1995. godine pokušavali doći do slobodne teritorije - Tuzla ili Kladanj.

Za ovogodišnji "Marš mira", koji će sutra krenuti iz Nezuka prema Potočarima, prijavljeno je više od 3.200 osoba iz različitih dijelova svijeta, ali će broj sigurno biti i veći. Među učesnicima je veliki broj mladih ljudi.

"​Marš mira" se organizuje u okviru obilježavanja godišnjice genocida nad Bošnjacima "Sigurne zone Ujedinjenih nacija" Srebrenica, a za preživjele Srebreničane predstavlja neku vrstu liječenja trauma, ali i obavezu da svoja iskustva ispričaju i prenesu mlađim generacijama.

Memorijalna manifestacija koja se održava u julu svake godine, ima za cilj i izgradnju, unapređenje i njegovanje kulture sjećanja na genocid nad Bošnjacima u Srebrenici te onemogućavanje negiranja, poricanja i relativiziranja zločina genocida.

"Marš mira" uvršten je u program obilježavanja godišnjice genocida 2005. godine i broj učesnika se povećavao svake godine. U "Maršu mira" prethodnih godina, izuzev protekle dvije godine pandemije, učestvovalo je od 2.000 do više od 10.000 ljudi iz Bosne i Hercegovine i drugih dijelova svijeta.

​​​​​"Marš mira" traje tri dana i učesnici pješače na stazi dugoj oko stotinu kilometara od Nezuka do Potočara. Ovom stazom u suprotnom smjeru, od Potočara do Nezuka, su se u julu 1995. godine izvlačili i probijali Bošnjaci prilikom okupacije i zauzimanja "Sigurne zone Ujedinjenih nacija" Srebrenica od strane srpskih vojnih i policijskih formacija.

Učesnici "Marša mira" dnevno su pješačili oko 30 kilometara i na određenim mjestima staza je izuzetno naporna, nepristupačna i zahtijevala je solidnu fizičku spremnost učesnika.

Kolonu "Marša mira" svake godine predvode veterani koji su uspjeli preživjeti put smrti i genocid iz jula 1995. godine.

Učesnici "Marša mira" nakon dolaska u Potočare imaju priliku i mogućnost da 11. jula prisustvuju komemoraciji, dženazi i ukopu identificiranih žrtava genocida, pronađenih u nekoj od masovnih grobnica na lokalitetima kojima su i sami prolazili u toku pješačenja.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo