U ime člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića prisutnima se obratio šef njegovog Kabineta Alija Kožljak.
Kožljak je izrazio duboku solidarnost sa žrtvama seksualnog nasilja u svim ratom zahvaćenim područjima u svijetu i poslao poruku da procesuiranje počinitelja ovakvih zločina i pružanje pravde žrtvama mora biti naša stalna obaveza.
- Ovdje, na ovom mjestu, ne možemo da se ne sjetimo stradanja i nasilja nad ženama u ratu u Bosni i Hercegovini. Dvorana Partizan u Foči bila je u vremenu od 1992. do 1995. godine, mjesto stradanja za mnoge žene i jedan od najmračnijih perioda u istoriji ovog grada - kazao je on.
Međunarodna zajednica, uključujući Ujedinjene nacije i druge međunarodne organizacije, svjedočila je teškim zločinima koji su počinjeni nad ženama u Bosni i Hercegovini. Rezolucija Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija 2467, koja je usvojena 19. juna 2019. godine, naglašava značaj suočavanja sa seksualnim nasiljem u sukobima i važnost pružanja podrške žrtvama.
Kožljak je naglasio da je seksualno nasilje tokom rata u Bosni i Hercegovini utjecalo je na donošenje ove rezolucije i obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv seksualnog nasilja u sukobima. Izvještaji, svjedočenja i dokumentacija o zločinima u Bosni i Hercegovini bili su ključni u podizanju svijesti o seksualnom nasilju u sukobima.
- Pamtimo preživjele seksualnog nasilja tokom rata u BiH. Obilježavanjem Međunarodnog dana borbe protiv seksualnog nasilja u sukobima, dajemo naš doprinos stvaranju svijesti o važnosti suočavanja sa seksualnim nasiljem u sukobima i potrebi za sprečavanjem nasilja u svim oblicima, kako bismo osigurali da se takvo zlo nikada više ne ponovi. Primite ovu poruku kao izraz podrške, ohrabrenja i želje da zajednički doprinosemo izgradnji humanijeg društva i borbi za pravdu - rekao je Kožljak.
(Vijesti.ba / FENA)