Nakon što je prethodno proglašeno stanje prirodne nesreće u Sanskom Mostu, Bihaću i Bosanskoj Krupi, premijer Mustafa Ružnić potvrdio je skorašnje proglašenje stanja prirodne nesreće u Unsko-sanskom kantonu (USK).
- Neprospavana noć je iza naših građana, situacija je izuzetno teška. U Sanskom Mostu, Bihaću, Bosanskoj Krupi već je proglašeno stanje prirodne nesreće, a uskoro će to učiniti Štabovi civilne zaštite u Velikoj Kladuši i Cazinu. Kantonalni štab Civilne zaštite prezentira detaljni izvještaj s terena, nakon čega će i Vlada USK donijeti Odluku o proglašenju stanja prirodne nesreće na području cijelog Kantona. To će biti najdalje iza 11 sati - izjavio je Ružnić.
Izuzetno teška situacija uslovljena je obilnim padavinama koje ne prestaju, a prouzrokovale su rast vodostaja, izlijevanje vode iz riječnih korita, stotine poplavljenih objekata, odsječene putne komunikacije i aktivaciju klizišta.
Još jedna teška noć je iza mještana bihaćkih naselja Pokoj, Kralje - Vrkašić, Martin Brod, Kulen Vakuf, Orašac, Ripač, Golubić, Jezero - Privilica, Donje Prekounje, Ozimice 1, odnosno dijela ulice "Dr. Irfana Ljubijankića. Poplavljeno je više od 200 objekata, ogromna je šteta na poljoprivrednim površinama i usjevima, što je još sinoć uslovilo proglašenje stanja prirodne nesreće.
- Ponovo neprespavana noć za sve naše mještane. Poplavljeni su brojni objekti, situacija je zaista drmatična. Ovo je nezapamćena poplava u našoj mjesnoj zajednici, a dodatno nas zabrinjavaju nove padavine. Štete su ogromne - rekao nam je predsjednik Savjeta Mjesne zajednice Pokoj Adnan Korčić.
Gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić potvrdio je da su timovi za spašavanje na vodi i pod vodom konstantno na terenu, te da mještanima u odsječenim predjelima dopremaju hranu i pitku vodu.
Sve nadležne službe su već treći dan u stalnoj mobilizaciji i danonoćno su na terenu.
Zbog izlijevanja vode na cestu, zatvorene su putne komunikacije Bihać - Kamenica, Bihać - Srbljani (Kostela), te Bosanska Otoka - Bužim.
Dramatična i besana noć je i iza građana Bosanske Krupe. U ovom gradu je još sinoć izmjeren najviši vodostaj rijeke Une, od kada se mjeri, a bio je 347 centimetara. Vodostaj je i dalje u porastu, tako da je jutros zabilježeno 354 centimetra. Poplavljeni su brojni stambeni, poslovni i pomoćni objekti, dok je još nekoliko naselja ugroženo.
Prema posljednjim informacijama, ozbiljna situacija je i u dijelovima Velike Kladuše i Cazina, gdje je također voda prodrla u više objekata.
Bihać, Sanski Most i Bosanska Krupa proglasili stanje prirodne nesreće
Zbog obilnih padavina, izlijevanja rijeka i poplava u Federaciji BiH najugroženija područja su Krajina i Unsko-sanski kanton. Jučer je i grad Bihać proglasio stanje prirodne nesreće usljed poplava. Tako da su tom kantonu već dva grada i jedna općina proglasili stanje prirodne nesreće. Pored Bihaća stanje prirodne nesreće proglasili su i Sanski Most i Bosanska Krupa - kazala je Feni glasnovogovnica FUCZ Majda Kovač.
Dodala je da u Bihaću došlo do plavljanje više objekata, a na nažalost i do aktiviranja klišta.
- U MZ Kulen Vakuf rijeka Una poplavila je više objekata a došlo je i do aktiviranja klizišta, dok je u MZ Martin Brod pet stambenih objekata poplavljeno. Zbog izlijevanja vode na kolovoz otežano se saobraća (jednom trakom) na putevima na širem području Kulen Vakufa (Kulen Vakuf-Martin Brod, Orašac-Ćelije). Putna komunikacija prema naselju Klisa je u prekidu. Jedinica CZ-e za spašavanje na vodi i pod vodom uz pomoć Crvenog križa Grada Bihaća i organizacije Pomozi.ba cjelodnevno je vršila dostavu hrane i pitke vode za mještane naselja Klisa - kazala je Kovač.
U naselju Muslići došlo je do izlijevanja vode (oborinske vode) na magistralni put M5 Bihać-Izačić.
- U MZ Pokoj mještani pomenute MZ-e postavljaju vreće sa pijeskom u cilju zaštite od poplava, a dvije nepokretne osobe su evakuisane. U naselju Kostela voda je poplavila magistralni put M 14 i isti je zatvoren za saobraćaj, a alternativni pravac je preko mjesta Gata – kazala je Kovač.
U MZ Klokot-naselje Pecikovići su odsječeni od ostatka pomenute MZ-e, te su poplavljeni prilazi Klokot I i II (mogu saobraćati džipovi i veća motorna vozila). U naselju Papari I i II voda se izlijeva preko kolovoza (oborinske vode i kanali). U naselju Bijelo brdo oborinske vode idu kroz dvorišta.
- Ukupno u desetak bihaćkih mjesnih zajednica poplavljeno je više od 200 objekata i veća površina poljoprivrednog zemljišta - naglasila je Kovač.
Dodala je da su štabovi civilne zaštite i Bihaća i ostalih općina i pripadnici civilne zaštite konstanto na terenu i prate situaciju.
- Tamo gdje je potrebno pitke vode dostavlja se pitka voda, gdje su potrebne vreće s pjeskom, one su već postavljene - kazala je Kovač.
Prema njenim riječima, FUCZ je u stalnom kontaktu i sa kantonalnom upravom CZ i sa općinskim službama. Stavljene su u pripravnosti i snage FUZC i ljudske i materijalno tehnička sredstva.
- U kontaktu smo i sa Vladom FBiH i premijerom Nerminom Nikšićem, i oni su se stavili na raspolaganje i u stalnoj su pripravnosti. Mi čak imamo i timove koji imaju sjedište u USK i koji mogu reagirati vrlo brzo - istakla je Kovač.
Napomeula je da za sada kantonalna uprava CZ USK drži sve pod kontrolom i može da se nosi s ovom situaciju sa svojim resursima.
- Još uvijek nisu potrebne ni pumpe a ni materijalni ni ljudski resursi, a onog momenta ako bude potrebe FUCZ će se staviti odmah na raspolaganje - kazala je Kovač.
Naglasila je da su jutros trenutno svi vodostaji u stagnaciji ili u padu.
- Iako se najavljuju nove padavine, nadamo se da će period bez padavina biti što duži kako bi se voda koliko toliko povukla - kazala je za Fenu Kovač.
(Vijesti.ba / FENA)