Brojnim zvanicama iz političkog, kulturnog i javnog života BiH, te diplomatskom i vojnom koru u BiH, obratili su se ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković, ambasador Slovačke Republike u BiH Roman Hlobeň i ambasadorica Češke Republike u BiH Ivana Hlavsova.
Ministar Konaković je ukazao na odlične bilateralne odnose država, te zahvalio na snažnoj podršci euroatlanskim integracijama Bosne i Hercegovine, posebno da je BiH dobila status države kandidata za članstvo u EU tokom češkog predsjedavanja EU.
- Pred nama je težak put, ali naša je budućnost evropska. Zbog historijskih i kulturnih veza možda bolje od drugih razumijete našu kompleksnost, ali i bogatstvo naših različitosti - rekao je Konaković.
Zahvalio je na projektima koje godinama Češka i Slovačka podupiru u BiH, projektima koji su od velikog značaja za razvoj lokalnih zajednica, ali i stipendiranju bh. studenata koji su u Češkoj i Slovačkoj dobili izuzetne prilike za lični razvoj, te naučeno primjeniti u svojoj domovini pri povratku.
- Današnja Slovačka i Češka, moderne, evropske države mogu biti u svakom smislu sjajan mentor za Bosnu i Hercegovinu na našem putu ka evropskoj porodici država koje baštine demokratske vrijednosti – naveo je Konaković.
Ostajemo trajno privrženi, dodao je, našem partnerskom odnosu kroz novu dinamiku odnosa, posjeta, razmjena znanja i iskustva.
Najavio je i otvaranje ambasade BiH u Bratislavi koja će, kako je rekao, biti još jedan korak naprijed u unapređenju političkih, ekonomskih i kulturnih odnosa.
Ambasador Slovačke Roman Hlobeň je naglasio da večerašnja proslava 30. godišnjice diplomatskih odnosa BiH i Slovačke označava značajnu prekretnicu u historiji naroda.
- To je svjedočanstvo nepokolebljive posvećenosti Slovačke i Bosne i Hercegovine stvaranju snažnog partnerstva zasnovanog na međusobnom poštovanju, povjerenju, zajedničkim vrijednostima i zajedničkim ciljevima – kazao je on.
Naše države, dodao je, izgradile su čvrste temelje međusobnog uvažavanja i postoji mnogo razloga da se ovaj period saradnje označi kao uspješna priča.
Podsjetio je da je u Univerzitetskoj biblioteci u Bratislavi Safvet Beg-Bašagić prije skoro 100 godina pronašao najsigurnije mjesto za svoju zbirku islamskih rukopisa i arapskih rukopisa ogromne vrijednosti. Zbirka se sastoji od više od 600 knjiga i uključuje drugu najstariju knjigu na svijetu koja se odnosi na islamsku kulturu.
U posljednje vrijeme, kazao je, Slovačka je bila aktivno uključena u vojne operacije, koje su promovisale mir i stabilnost u BiH, te da 54 vojnika trenutno služe u misiji EUFOR Althea u BiH kako bi pomogli u održavanju sigurnog okruženja.
Hlobeň je rekao da Slovačka aktivno doprinosi razvoju BiH kroz brojne projekte pod zastavom SlovakAida, te ostaje posvećena dijeljenju stručnog znanja, kako bi pokrenuli pozitivne promjene i promovirali održivi razvoj i evropsku budućnost BiH.
- Bosna i Hercegovina ima sav svoj potencijal da postane samo normalna evropska država. Idući naprijed, naš zajednički cilj je vidjeti da Bosna i Hercegovina postane članica EU bolje prije nego kasnije – naglasio je ambasador Hlobeň.
U Slovačkoj, dodao je, imamo živa sjećanja na izazove sa kojima smo se suočili tokom našeg sopstvenog puta eurointegracija.
- Također prepoznajemo ogromne prednosti koje donosi članstvo u EU i čvrsto vjerujemo da je putovanje vrijedno truda. Sada je to u vašim rukama, a mi smo spremni da vam pomognemo - poručio je Hlobeň.
Ambasadorica Hlavsova je podsjetila na izazove koje je Češka imala tokom puta eurointegracija i ta iskustva dijele na više načina - od političke podrške pristupanju BiH u EU do velikog broja razvojnih projekata od kojih su mnogi povezani sa EU integracijama.
Odnosi između Češke i BiH, naglasila je, zasnovani su na dobroj osnovi prijateljskih kontakata između dva naroda, unazad skoro 200 godina, jer još postoji češka manjina u BiH, a neki su ostavili i neizbrisive tragove poput Karela Parika i drugih arhitekata.
- Naš zajednički cilj je vidjeti Bosnu i Hercegovinu kako postaje članica EU i NATO-a i nastavit ćemo podržavati BiH na tom putu – poručila je je Hlavsova.
(Vijesti.ba / FENA)