21.04.2023 / 21:44 Svijet - Brisel

Evropska kontrola zračnog saobraćaja potvrdila cyber napade proruskih hakera

Evropska kontrola zračnog saobraćaja potvrdila cyber napade proruskih hakera
Foto: FENA

Evropska organizacija za sigurnost zračnog saobraćaja (Eurocontrol) saopćila je kako se od srijede bori protiv cyber napada za koje su odgovornost preuzeli proruski hakeri, objavio je CNN.

- Napadi nisu uticali na letove, ali je bio ugrožen pristup web stranici - rekao je glasnogovornik Eurocontrola u izjavi za medije.

Eurocontrol je međuvladina organizacija koja pomaže u upravljanju evropskim zračnim prostorom i razmjenom informacija između komercijalnih i vojnih aktera osigurava nesmetano obavljanje desetine hiljada letova dnevno.

Organizacija sa sjedištem u Briselu broji 41 državu članicu, a među njima su i zemlje izvan Evropske unije, poput Ujedinjenog Kraljevstva i Izraela.

Otkako je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. godine, proruski hakeri preuzeli su odgovornost za brojne cyber napade na evropske institucije.

(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo