19.04.2023 / 14:46 Politika - Nakon zajedničke izjave

Žestoke reakcije iz RS o imovini: BiH se može raspati

Žestoke reakcije iz RS o imovini: BiH se može raspati
Foto: Vijesti.ba
Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović naglasila je da ne postoji slovo Ustava, niti Dejtonskog sporazuma koje predviđa postojanje "državne imovine BiH".

Upitana da prokomentariše zajedničku izjavu koju su potpisali članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić, te lideri bošnjačkih stranaka, Cvijanovićeva je rekla Srni da odluka Ustavnog suda BiH na koju se pozivaju potpisnici nije nikakav ustavni osnov, već dokaz da je u BiH sasvim moguće da najviši pravni i politički akt najflagrantnije urušavaju oni koji su dužni da ga štite.

Ona je ocijenila da baš smiješno djeluje i njihova navodna posvećenost suverenitetu BiH, a istovremeno moljakanje stranog faktora da se umiješa u njene unutrašnje poslove, kažnjavajući one koji nisu po volji političkog Sarajeva.

- Ono što je zapravo antidejtonsko i što više od dvije decenije destabilizuje BiH, nisu politika Milorada Dodika i Republike Srpske, već patetični pokušaji bošnjačkih lidera da nasiljem i galamom prigrabe nešto što BiH Ustavom i Dejtonskim sporazumom ne pripada - istakla je Cvijanovićeva.

Ukazala je da je to sva suština nefunkcionalnosti i političke paralize koju će BiH, s obzirom na ovakve izjave, u bliskoj budućnosti veoma teško prevazići.

Mazalica: Imovina - pitanje koje može dovesti do raspada BiH

Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđan Mazalica izjavio je da će bošnjački političari potpisivanjem zajedničke izjave o državnoj imovini dodatno zakomplikovati stvari i udaljiti BiH od rješavanja mnogo važnijih pitanja.

- Ovo je još jedno pitanje koje može dovesti samo do raspada BiH, a sigurno ne do toga da se riješi ovo pitanje na način koji oni zagovaraju - istakao je Mazalica za Srnu.

Mazalica je podsjetio i na odluku Ustavnog suda BiH iz 2001. godine, za koju su glasale i bošnjačke sudije, a govori o entitetskom vlasništvu nad imovinom.

- Nažalost, političke stranke sa sjedištem u Sarajevu još jednom pokazuju da jedino što znaju je da drže kao noj glavu ispod pijeska i kada izrone udaraju glavom u zid. Toliko godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma otvaranje pitanja imovine nije ih navelo da zaključe ili se zamisle zašto do sada nije došlo do usvajanja zakona, koji ne bi imao ustavni osnov - istakao je Mazalica.

On je rekao da niko neće dozvoliti da se imovina Republike Srpske uknjiži na BiH i da će Srpska zaštititi zvaničnike i službenike koji se nađu na udaru Sarajeva, Ustavnog suda i samozvanih međunarodnih predstavnika.

Potpisanu izjavu, zbog svega navedenog, Mazalica ocjenjuje besmislenom jer, kako kaže, postoje brojni problemi koji se moraju rješavati dogovorom predstavnika svih naroda u BiH, a za primjer navodi proces integracija u EU.

Kovačević: RS se nikada neće odreći svoje imovine

Delegat srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević istakao je da je pitanje imovine u BiH riješeno Ustavom BiH, odnosno Aneksom četiri Dejtonskog sporazuma i to ne može promijeniti ni Ustavni sud BiH, a posebno ne potpisi lidera nekakvih bošnjačkih političkih stranaka.

- Ukoliko neko želi da mijenja Ustav BiH, pa i pitanje same imovine koja pripada Republici Srpskoj i Federaciji BiH, onda je sam Ustav jasno predvidio i kako se Ustav mijenja, a to sigurno nije tako što Ustavni sud većinom sa strancima i Bošnjacima donese protiustavnu odluku niti se to radi na način da se ujedine sve bošnjačke političke stranke - rekao je Kovačević Srni.

Kovačević je naglasio da imovina pripada Republici Srpskoj i Republika Srpska se nikada neće odreći svoje imovine.

On je ukazao da je to jedno od pitanja koje je riješeno potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma i da je neko tada dovodio u pitanje imovinu sigurno je da ne bi uopšte došlo do potpisivanja Dejtonskog sporazuma.

- Krajnje je vrijeme da se okrenemo pitanjima budućnosti, da se okrenemo tome kako da pokušamo zajedno da poboljšamo život svakog čovjeka i u Republici Srpskoj i u cijeloj BiH. Ukoliko to ne možemo i ukoliko neko nastavi da dovodi u pitanje osnovna prava Republike Srpske, a jedno od osnovih i ključnih prava Republike Srpske jeste njena imovina, onda će Republika Srpska definitivno morati tražiti novi put izvan BiH - konstatovao je Kovačević.

Stevandić: Trajno zatvorena vrata za otimanje imovine

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je danas da su u Srpskoj otvorena vrata za razgovore sa bošnjačkim političkim predstavnicima, ali su im vrata za otimanje srpske imovine trajno zatvorena.

- Posljednji je čas da prestanemo jedni drugima stavljati klipove pod točkove. Srpska drugima ništa ne otima i ne osporava imovinu i do njih je da li ćemo živjeti zajedno i uvažavati se ili ne - rekao je Stevandić Srni, reagujući na zajedničku izjavu koju je potpisalo osam bošnjačkih političkih predstavnika iz Federacije BiH.

Stevandić je podsjetio da Republika Srpska neće dopustiti da neko raspolaže njenom imovinom i u njeno ime donosi odluke.

- Republika Srpska će sama donositi odluke, koje će se najmanje dopasti onima koji je ne poštuju, ali će biti u interesu naroda i građana. Davno smo rekli da je imovina crvena linija, a ukoliko hoće da nas ugroze - time će ugroziti opstanak BiH - rekao je Stevandić.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo