Papa Franjo u ponedjeljak je prekinuo šutnju o protestima koji su zahvatili Iran, osudivši pribjegavanje smrtnoj kazni i primjetno legitimizirajući skupove kao demonstracije “na kojima se tražilo veće poštovanje dostojanstva žena”.
Franjo je to izjavio u godišnjem obraćanju ambasadorima akreditovanim u Vatikanu, govoreći o vanjskopolitičkim prioritetima koje papa objavljuje na početku svake godine u kome naglašava regije od najveće brige za Svetu Stolicu.
Franjo je u svom obraćanju povezao protivljenje Vatikana abortusu s njegovim protivljenjem smrtnoj kazni, rekavši da oboje predstavlja kršenje temeljnog prava na život. Franjo je promijenio crkveno učenje o smrtnoj kazni, presudivši da je ona “nedopustiva” u svim okolnostima.
- Pravo na život je također ugroženo na mjestima gdje se i dalje izriče smrtna kazna, kao što je slučaj ovih dana u Iranu, nakon nedavnih demonstracija koje zahtijevaju veće poštovanje dostojanstva žena. Smrtna kazna se ne može primijeniti za navodnu državnu pravdu, jer ne predstavlja sredstvo odvraćanja niti pruža pravdu žrtvama, već samo raspiruje žeđ za osvetom - rekao je Franjo.
Današnji komentari predstavljaju njegovu prvu javnu reakciju na proteste koji su izbili u Iranu sredinom septembra zbog smrti Mahse Amini, 22-godišnje iranske Kurdkinje koja je preminula u zatvoru nakon što ju je uhapsila iranska policija za moral zbog navodnog kršenja strogih pravila oblačenja Islamske Republike. Žene su imale vodeću ulogu u protestima, a mnoge su javno uklonile obaveznu maramu, poznatu kao hidžab.
Najmanje četiri osobe su pogubljene od početka demonstracija, nakon međunarodno kritikovanih brzih suđenja iza zatvorenih vrata.
Najmanje 519 ljudi je poginulo u višemjesečnim demonstracijama, a više od 19.200 je uhapšeno, prema sudeći po iranskim aktivistima za ljudska prava, grupi koja prati proteste od početka. To je postao jedan od najvećih izazova iranskoj šiitskoj teokratiji od njene Islamske revolucije u 1979. godine, prenosi Reuters.
(Vijesti.ba / FENA)