Vizija budućnosti BiH je zapostavljena i namjerno zamagljena dnevnopolitičkim previranjima, jedan je od zaključaka iz analize “Evropske integracije BiH pod prijetnjom sekuritizacije” docentice na Odsjeku za...
... međunarodne odnose i evropske studije na Međunarodnom univerzitetu Burch Lejle Ramić Mesihović, predstavljene danas u okviru online panel diskusije koju su organizirali Fondacija Friedrich Ebert i Vanjskopolitička inicijativa BiH.
Naglasila je da je usklađivanje BiH sa EU sve potrebnije, jer se novi izazovi, kako procesni, tako i geopolitički razvijaju i rastu iz godine u godinu.
- Vizija budućnosti BiH je zapostavljena i namjerno zamagljena dnevnopolitičkim previranjima koja se više bave odnosima moći aktuelnih političkih elita u različitim dijelovima BiH, nego napretkom i procesom evropskih integracija – istakla je Ramić Mesihović u analizi.
Podvukla je da ostaje potreba za usvajanje bh. programa za usvajanje pravne stečevine EU, uz konkretno definisanje obaveza, te redoslijeda i dinamike transponovanja pravne stečevine EU u bh. zakonodavstvo.
- Do tada se mora dodatno osvijestiti činjenica da će BiH moći djelovati samo na ad hoc osnovi i da će svo njeno djelovanje biti otežano dnevnopolitičkim tenzijama vezanim za jalova, neproduktivna prisvajanja nadležnosti. Također, ovakav način rada sa sobom nosi fakultativno razumijevanje obaveza, nestandardizovan doprinos procesu i kada se on desi, a sve što bude inicirano i urađeno, može u ovim uslovima biti teško mjerljivo. Pravna nesigurnost, koju generiše premanentno dovođenje u pitanje ustavnih i institucionalnih nadležnosti, ostaje iznimno problematična – smatra Ramić Mesihović.
Konačno, kako kaže, ono što se i čini napredovanjem u procesu na krilima sekuritizacije, procesa i konteksta u kojem se u odnosima prema BiH Evropska unija prebacuje sa političkih na sigurnosna pitanja, ograničenog je dometa i u velikoj mjeri je ovisno o eksternim faktorima.
- Ono što ostaje autentičan manevarski prostor je onaj koji bh. donosioci odluka obezbijede jačanjem svijesti o zajedničkim interesima na evrounijskom putu, jačanjem mehanizama za evrounijske integracije i odlučnijim ispunjenjem zadatih uslova – zaključila je Ramić Mesihović.
Ističe da kontekst, koji bi da provedbu Dejtonskog mirovnog sporazuma pretvori u stanje zamrznutog konflikta uz zadovoljavanje minimuma predvidljivosti i stabilnosti, pokazuje se više kao zgodan odgovor na potrebe dnevne politike, nego adekvatno okruženje za zahtjeve dugoročnog, dosljednog i strateškog djelovanja, koje je okosnica integrisanja u EU.
Navodi i to da je Evropska unija posljednjim potezima dodjele 10 miliona eura za odbranu, velika sredstva koja i putem Berlinskog procesa dolaze u region za energetsku sigurnost i efikasnost, postepenim povećavanjem trupa Althea misije u BiH, ipak demonstrira da joj je stalo do bezbjednosti na ovim prostorima, okruženim njenim zemljama članicama.
(Vijesti.ba / FENA)