16.12.2022 / 10:53 Rat u Ukrajini - Jiri Sedivy

Evropa se ne može isključivo oslanjati na SAD u zaštiti od prijetnji

Evropa se ne može isključivo oslanjati na SAD u zaštiti od prijetnji
Jiri Sedivy / Arhiv
Države članice Evropske unije trebale bi zajednički da kupuju oružje kako bi popunile zalihe nakon snabdijevanja Ukrajine, ...

... saopćila je vojna agencija bloka, upozoravajući da Sjedinjene Države možda neće uvijek moći da zaštite Evropu od prijetnji.

- Ruski agresivni rat protiv Ukrajine pokazuje nedostatak naših sposobnosti - izjavio je Jiri Sedivy, izvršni direktor Evropske odbrambene agencije, tijela EU koje pomaže vladama bloka da razviju svoje vojne sposobnosti.

Agencija je u pregovorima s evropskim kompanijama za oružje o jačanju proizvodnje, rekao je, kao i sa zemljama o zajedničkom udruživanju radi kupovine opreme i municije.

- Ono što je važno jeste da bismo mi, Evropska unija, mogli da postanemo kredibilni garant sigurnosti u zaštiti građana - rekao je on za Reuters, pozivajući zemlje da poslušaju pozive SAD da ulažu u vojsku.

- Sjedinjene Države će neizbježno biti angažirane na azijsko-pacifičkom području, i neće moći pružiti neke od bitnih sredstava kao što su strateški zračni transport, izviđački avioni, precizno navođene rakete i protivzračna odbrana - tvrdi on.

Ukazao je i na prijetnju terorizma i propalih država na Bliskom istoku ili sjevernoj Africi.

Evropa je imala rascjepkani pristup odbrani, sa zemljama koje su uglavnom same opremale svoju vojsku, stvarajući mnoštvo nekompatibilnog oružja i opreme.

Rat u Ukrajini suočio je regiju s najvećim izazovom u generaciji, razotkrivajući duboke podjele oko toga kako se nositi s Moskvom.

Deseci hiljada ljudi su ubijeni, milioni su raseljeni, a gradovi pretvoreni u ruševine otkako je Rusija napala Ukrajinu 24. februara u "specijalnoj vojnoj operaciji" koju Kijev i njegovi saveznici nazivaju ničim izazvanim agresorskim ratom.

Evropska potrošnja na vojsku premašila je 200 milijardi eura prvi put u 2021. godini, povećanje od šest posto u odnosu na prethodnu godinu, što je najjače otkako je region počela da povećava vojne izdatke 2015. nakon ruske aneksije Krima od Ukrajine.

Bez pomoći SAD-a, EU bi se borila da se brani, bez obavještajnih podataka, izviđačkih aviona i raketne odbrane srednjeg dometa, kao i amfibijskih brodova i podmornica, navodi se u izvještaju Evropskog parlamenta za 2020. godinu.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo