Hrvatski predsjednik Zoran Milanović boravit će u službenom posjetu Čileu od 8. do 15. decembra gdje će se sastati s predsjednikom te južnoameričke zemlje Gabrijelom Borićem, priopćeno je u ponedjeljak iz ureda hrvatskog predsjednika.
Njih dvojica će u glavnom gradu Santiagu obilježiti 30 godina od uspostave diplomatskih odnosa dviju zemalja.
Čile, u kojem živi oko 200.000 Hrvata i njihovih potomaka, bio je prva država južne hemisfere i Amerike koja je priznala Hrvatsku tijekom rata 1992. godine.
Gabriel Borić, čiji je djed prije oko 150 godina doplovio brodom iz Dalmacije u južni grad Punta Arenas, u ožujku je postao predsjednikom Čilea.
S 36-godina najmlađi je i najviše lijevo nastrojeni predsjednik te zemlje, velikih socijalnih razlika, u zadnjih 50 godina.
"Predsjednik Borić osobno je pozvao predsjednika Milanovića da službeno posjeti Čile u telefonskom razgovoru, kojeg su dvojica predsjednika vodili početkom godine nakon što je Borić izabran na dužnost predsjednika Čilea", kaže Nikola Jelić, glasnogovonik Milanovićevog ureda, javlja Hina.
Milanović, 56-godišnji predsjednik na dužnosti od veljače 2020., u Santiago de Chileu će održati predavanje za akademsku zajednicu i diplomatski zbor na tamošnjem sveučilištu.
U Valparaisu, gradu gdje je sjedište čileanske zakonodavne vlasti, Milanović će posjetiti Nacionalni kongres Čilea i i sastati se s predsjednikom Zastupničkog doma Vladom Mirosevićem.
Mirosević, 35-godišnji politolog hrvatskih i libanonskih korijena, izabran je na tu funkciju prošli mjesec ispred Liberalne stranke Čilea koju je osnovao 2013. godine.
Milanović će obići hrvatske iseljenike koji žive u rudarskom gradu Antofagasti na sjeveru i Punta Arenasu na jugu. To su bila dva grada u koja su počeli dolaziti iseljenici iz Hrvatske u 19. stoljeća i baš za za tri dana obilježavaju "Dan hrvatskog imigranta".
Uz sastanke i razgovore s članovima hrvatske zajednice, predsjednik Hrvatske namjerava posjetiti njihove institucije, društva i znamenitosti.
Čile, zemlja s ukupno 19,2 miliona stanovnika, članica je Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), kluba 38 zemalja koje sebe nazivaju tržišnim ekonomijama i demokracijama. Hrvatska je u siječnju počela pregovore o pristupanju OECD-u koji bi mogli trajati između 3 i 7 godina.
"Svoj boravak predsjednik Milanović iskoristit će i za obilazak Europskog južnog opservatorija i najvećeg optičkog teleskopa na svijetu smještenog u regiji Antofagasti", naveo je glasnogovornik Jelić.
(Vijesti.ba / FENA)