Građani Sarajeva i jutros se guše u smogu.
Dolaskom hladnijeg vremena javljaju se problemi u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, zbog kojih se ne preporučuju duža zadržavanja na otvorenom.
Prema podacima švicarskog portala IQAir, koji je specijaliziran za praćenje nivoa zagađenosti zraka u gradovima svijeta, Sarajevo je ponovo među najzagađenijim gradovima.
Trenutno je glavni grad Bosne i Hercegovine na 11. mjestu, ali je zrak koji udišu Sarajlije ocijenjen kao nezdrav - nalazi se u indeks zoni 151-200.
- U BiH, odnosno Federaciji BiH imamo prekoračenje lebdećih čestica skoro na svim mjernim mjestima, u Sarajevu, Zenici, Tuzli, Travniku i ostalim. Te vrijednosti se kreću od nekih 54 mikrorgrama do 130 mikrograma što je izmjereno u Visokom - kazao je Feni Enis Omerčić iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.
Kako je istakao, pored prekoračenja prašine zabilježena su i pojedina prekoračenja sumpordioksida, konkretno na stanicama u Zenici i Tuzli, gdje je upotreba uglja puno veća nego u ostalim dijelovima u FBiH.
Omerčić je naglasio da se u narednom periodu, zbog temperaturnih inverzija i stabilnih vremenskih uslova, očekuje dalji rast polutanata u zraku.
- Bilježit ćemo svakodnevna prekoračenja. Ušli smo u zimski period kada je pojačana upotreba i goriva, biomase u samim kućnim ložištima, povećan broj vozila na cestama. Tako da možemo očekivati svakodnevni porast ovih vrijednosti sve dok se vrijeme ne promijeni, odnosno ne pogorša što se tiče padavina - kazao je Omerčić.
Najzagađeniji grad trenutno je Karački u Pakistanu (193), a prate ga indijska Kolkata i Delhi.
(Vijesti.ba)