Ova zemlja jugoistočne Azije bilježi nagli porast slučajeva akutnog oštećenja bubrega (AKI) od augusta ove godine, što je dovelo do istrage i naknadne zabrane prodaje svih tekućih lijekova.
"Više od 320 slučajeva AKI sindroma zabilježeno je u provincijama širom zemlje, a 27 pacijenata je još uvijek u bolnici", rekao je portparol Ministarstva zdravlja Mohammad Syahril.
Većina djece je mlađa od pet godina.
Novi broj umrlih je veći u odnosu na 133 smrtna slučaja potvrđenih 21. oktobra.
"Testovi su otkrili da je većina smrti uzrokovana sirupima koji sadrže prevelike količine etilen glikola i dietilen glikola, dva spoja koja se koriste u industrijskim proizvodima kao što je antifriz", rekao je Syahril.
Vlasti su od tada uvozile protuagens za AKI, do sada je nabavljeno 246 bočica, od kojih su većinu donirali Singapur i Australija, a lijek je pokazao značajne rezultate, saopćilo je Ministarstvo zdravlja.
Indonezijska nacionalna agencija za hranu i lijekove prošlog mjeseca je imenovala pet sirupa koji su sadržavali opasne razine štetnih tvari i naredila da se proizvodi uklone s tržišta i unište.
Policija je pokrenula istragu protiv tri lokalne farmaceutske kompanije, a dvije su privremeno izgubile dozvolu za proizvodnju sirupa.
U zapadnoj Africi, tačnije u Gambiji, prošlog mjeseca prijavljeno je 70 smrtnih slučajeva djece za koje se sumnja da su uzrokovane uvezenim lijekovima u obliku sirupa.
(Vijesti.ba)