Na sastanku se razgovaralo o aktualnoj i sigurnosnoj situaciji u BiH i regiji, europskim i euroatlantskim integracijama, reformskim procesima, s naglaskom na izborno zakonodavstvo, te sigurnosnim izazovima koji mogu ugroziti mir i opću stabilnost.
Brkić je na početku razgovora izrazio zahvalnost Saveznoj Republici Njemačkoj na njenoj posvećenosti regiji zapadnog Balkana, kao i EU i NATO budućnosti Bosne i Hercegovine.
Istaknuo je značaj održavanja današnjeg summita u Berlinu, u sklopu Berlinskog procesa, posvećenog unapređenju regionalne saradnje i daljnjoj izgradnji zajedničkog tržišta na zapadnom Balkanu, migracijama i energetskoj opskrbi.
Ocijenio je da je proširenje EU najjače sredstvo koje omogućuje promociju i jačanje sigurnosti, stabilnosti i prosperiteta ove regije. S obzirom na nove globalne izazove, naglasio je važnost kontinuiranog fokusa EU na zapadni Balkan jer je europska integracija regije više nego ikad važna za stabilnu i sigurnu europsku budućnost.
Podsjetio je na „Solunsku agendu”, započetu prije 19 godina, na kojoj je potvrđena europska budućnost zapadnog Balkana.
Pozdravio je odluku Europske komisije, kojom se za Bosnu i Hercegovinu preporučuje status kandidata za punopravno članstvo u Europskoj uniji, istaknuvši da pred BiH stoje obveze pružanja punog doprinosa u procesu provedbe potrebnih reformi, kako bi u prosincu ove godine BiH dobila kandidatski status.
Ocijenio je da će dodjeljivanje statusa kandidata Bosni i Hercegovini stvoriti pozitivan zamah u zemlji. U tom smislu, ponovio je da su dogovor i konsenzus relevantnih političkih aktera, uz puno poštivanje odrednica definiranih Daytonskim mirovnim sporazumom, od iznimnog značaja za budućnost BiH.
Također se osvrnuo na usvojeni zahtjev stranaka u njemačkom Bundestagu pod nazivom „Podrška Bosni i Hercegovini na putu ka boljoj budućnosti“, napomenuvši da isti nereflektira poznavanje političke situacije u Bosni i Hercegovini i ne prikazuje iskren pristup istom, te pozvao nazočne da prije predlaganja i izglasavanja odluka, posjete zemlju i kroz razgovor se upoznaju sa situacijom u Bosni i Hercegovini.
Osvrnuvši se na sigurnosnu situaciju, zamjenik Brkić je pozdravio odluku njemačkog Bundestaga od jula kojom je odobreno upućivanje 50 njemačkih vojnika u Bosnu i Hercegovinu, u sklopu misije EUFOR Althea, kojoj je Vijeće sigurnosti UN-a sinoć produljilo mandat.
Ocijenio je da su suradnja Bosne i Hercegovine i NATO-a, kao i EU integracije, uz razvoj dobrosusjedskih odnosa i jačanje regionalne suradnje, prioriteti vanjske politike Bosne i Hercegovine s ciljem uključivanja BiH u moderne europske, političke, ekonomske i sigurnosne integracije. Ponovio je da Bosna i Hercegovina treba što prije pristupiti euroatlantskim integracijama, jer je to najlakši način da se osigura stabilnost zemlje, uz potporu EU i NATO.
Podsjetio je da je u vremenu globalnih sigurnosnih izazova i svjetskog poretka iznimno važno intenzivirati suradnju i dijalog.
Njemački parlamentarci Lindemann i Faber naglasili su da su odnosi Bosne i Hercegovine i SR Njemačke vrlo dobri i prijateljski. Ponovili su da će Njemačka nastaviti s potporom i pomoći BiH na njenom putu u EU i NATO te izrazili nadu da će BiH nakon formiranja vlasti nastaviti reformski proces, predanost i posvećenost euroatlantskim integracijama.
Na sastanku je bilo riječi i o drugim sigurnosnim i energetskim izazovima, s kojima se Europa susreće uslijed ruske agresije na Ukrajinu, saopćeno je iz Ministarstva vanjskih poslova BiH.
(Vijesti.ba / FENA)