16.10.2022 / 10:47 Politika - Zijad Bećirović

Odlukama Schmidta legalizira se etničko čišćenje

Odlukama Schmidta legalizira se etničko čišćenje
Foto: Vijesti.ba

Nakon Schmidtovih odluka o izmjenama Izbornog zakona i Ustava, član Predsjedništva BiH Željko Komšić od Ustavnog suda BiH očekuje adekvatnu reakciju, a Schmidta kritikuju i evropski parlamentarci.

O nametnutim odlukama visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu (BiH) i njemačkog diplomate Christiana Schmidta izjasnit će se Ustavni sud BiH, jer je član Predsjedništva BiH Željko Komšić podnio apelaciju u kojoj se, pored ostalog, navodi da bi sporne Schmidtove odluke mogle dati prostora za „prihvatanje rezultata etničkog čišćenja“. O tome bi se trebao očitovati i Komitet za vanjske poslove Evropskog parlamenta jer je 25 evropskih parlamentaraca nezadovoljno odlukama šefa OHR-a (Office of the High Representative), prenosi Deutsche Welle.

Komšić smatra da je Christian Schmidt u izbornoj noći 2. oktobra nametnuo „neustavne“ odluke te izvršio udar na integritet izbornog procesa. „Schmidt je prevario birače koji bi eventualno drugačije glasali da su znali za nova izborna pravila, kao što je prevario i sve političke subjekte koji bi ponudili drugačije izborne liste, prilagođene tim novim pravilima“, istakao je Komšić.

Schmidtovom odlukom broj delegata u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH sa 58 povećan je na 80. Svaki od tri kluba konstitutivnih naroda – Bošnjaka, Srba i Hrvata, imat će po 23 delegata, umjesto dosadašnjih 17, dok će klub „Ostalih“ umjesto 7 imati 11 delegata, ali za razliku od konstitutivnih, „Ostali“ i dalje ne mogu pokretati pitanje „vitalnog nacionalnog interesa“.

Kako se delegati u Domu naroda federalnog Parlamenta biraju u kantonalnim skupštinama, svaka skupština u svih deset kantona imat će najmanje jednog delegata u Domu naroda iz svih klubova konstitutivnih naroda (Hrvatski, Srpski i Bošnjački) i pripadnika „Ostalih“. Izbor preostalih delegata bit će proporcionalan broju stanovnika u kantonima, prema posljednjem popisu stanovništva iz 2013. godine.

Do nametnutih promjena, prema Ustavu FBiH, proporcionalna zastupljenost konstitutivnih naroda i „ostalih“ u svim javnim organima vlasti i sudovima bazirala se na popisu stanovništva iz 1991. godine „dok se Aneks 7 (povratak prognanih u svoje prijeratne domove) u potpunosti ne provede“, što je jedna od odredbi Daytonskog sporazuma. Direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije iz Ljubljane Zijad Bećirović zato smatra da je Schmidt povrijedio Ustav i uvjeren je da je Komšićeva apelacija opravdana.

 „Svi moramo uvažavati presude Haškog suda i odredbe Daytonskog sporazuma o provođenju Aneksa 7. Promjenom ustavne odredbe da se izbor delegata bazira na osnovu popisa stanovništva iz 1991. godine, visoki predstavnik Christan Schmidt mogao bi legalizirati zločinačke politike s kraja devedesetih godina prošlog stoljeća. Upravo je ta ustavna odredba poništavala rezultate 'etničkog čišćenja', odnosno 'udruženog zločinačkog poduhvata', koji su u proteklom ratu u BiH počinili i visoki vojni i politički zvaničnici HDZ-a BiH, odnosno 'Hrvatske zajednice Herceg-Bosne '“, tvrdi Bećirović, pozivajući se na presude Haškog suda (Prlić et al. (IT-04-74).

(Vijesti.ba)

Izdvajamo