Američki lideri, od predsjednika Joea Bidena pa nadalje, oprezni su kako ne bi proglasili preuranjenu pobjedu nakon što je ukrajinska ofanziva primorala ruske trupe na haotično povlačenje na sjeveru.
Umjesto toga, vojni zvaničnici gledaju prema borbama koje tek predstoje i iznose planove za pružanje više oružja Ukrajini i proširenje obuke, dok sa strepnjom očekuju odgovor Rusije na iznenadne, zapanjujuće gubitke na bojnom polju, piše AP.
Iako je tokom vikenda bilo široko rasprostranjeno slavlje zbog pobjeda koje je Ukrajina ostvarila, američki zvaničnici znaju da ruski predsjednik Vladimir Putin još uvijek ima trupe i resurse koje treba iskoristiti, a njegove snage i dalje kontrolišu velike dijelove istoka i juga.
- Slažem se da ne bi trebali preuranjeno slaviti jer Rusija i dalje ima karte na koje može da igra - rekao je Filip Bridlav, penzionisani general američkog zrakoplovstva koji je bio glavni komandant NATO-a od 2013. do 2016.
- Ukrajina sada očigledno pravi trajne promjene na istoku i sjeveru i vjerujem da će, ako Zapad pravilno opremi Ukrajinu, moći zadržati svoje dobitke - kazao je on.
Zakonodavci su posebno ukazali na precizno oružje i raketne sisteme koje su SAD i zapadne zemlje pružile Ukrajini kao ključ za dramatičnu promjenu zamaha, uključujući precizno vođeni visokomobilni artiljerijski raketni sistem ili HIMARS i brzi protu-radicijsku raketu, ili HARM, koja je dizajnirana da ima za mete i uništi radarom opremljene sisteme protiuvazdušne odbrane.
- Oni su tamo, oni su na bojnom polju, i oni prave razliku - rekao je senator Chris Coons, demokrata iz Delawarea i član Senatskog odbora za vanjske poslove. U rukama visoko motiviranih ukrajinskih boraca koji maksimalno iskorištavaju oružje u rasponu od bespilotnih letjelica i napuštenog ruskog oružja do naprednog oružja sa Zapada, HIMARS omogućava Ukrajincima "dramatično preokrenuti tok borbi", rekao je Coons.
Ukrajinsko pokretanje dugo očekivane kontraofanzive u posljednjih nekoliko dana donijelo je najveće teritorijalne promjene u mjesecima u 200-dnevnom ratu, koji je pokrenut kada je Putin izvršio invaziju u susjednoj zemlji, ciljajući na njenu zapadno orijentisanu vladu.
Američki zvaničnici su priznali da su SAD pružile informacije kako bi pomogle ukrajinskoj kontraofanzivi, ali su odbili reći koliko su ili da li su zapadni zvaničnici pomogli u strategiji ideje da se stvori diverzija za ruske snage skretanjem pažnje na planove napada na jugu, dok su zapravo planirali vojnu kampanju na istoku.
(Vijesti.ba / FENA)