Rusija bi se mogla suočiti s duljom i dubljom recesijom kako se širi utjecaj američkih i europskih sankcija hendikepirajući sektore na koje se zemlja godinama oslanjala za pokretanje gospodarstva, navodi se u internom izvješću pripremljenom za vladu koje je objavio Bloomberg.
Dokument, rezultat višemjesečnog rada dužnosnika i stručnjaka koji su pokušavali procijeniti stvarni učinak ekonomske izolacije Rusije zbog invazije na Ukrajinu, daje daleko strašniju sliku nego što to dužnosnici otkrivaju u javnim nastupima, piše Bloomberg.
Izvješće je sastavljeno za tajni sastanak najviših dužnosnika održan 30. kolovoza. Bloomberg piše da su izvori potvrdili autentičnost dokumenta.
Tri scenarija
Dva od tri scenarija u izvješću pokazuju da će se kontrakcija gospodarstva ubrzati sljedeće godine, pri čemu će se gospodarstvo vratiti na prijeratnu razinu tek krajem desetljeća ili kasnije. Prema "inercijskom" scenariju, gospodarstvo će iduće godine pasti za 8.3%, dok "stresni" scenarij predviđa pad od 11.9% posto u 2024.
Svi scenariji pokazuju da se pritisak sankcija pojačava, a vjerojatno će im se pridružiti još zemalja. Oštar zaokret Europe od ruske nafte i plina također bi mogao utjecati na sposobnost Kremlja da opskrbljuje vlastito tržište, navodi se u izvješću.
Osim samih ograničenja, koja pokrivaju oko četvrtinu uvoza i izvoza, izvješće opisuje kako se Rusija sada suočava s "blokadom" koja je "utjecala na praktički sve oblike transporta", dodatno odsijecajući gospodarstvo zemlje.
Odlazak 200.000 IT stručnjaka?
Izvješće procjenjuje da bi čak 200.000 IT stručnjaka moglo napustiti zemlju do 2025., što je prva službena prognoza sve većeg odljeva mozgova.
Dužnosnici u javnosti govore da je udarac sankcija bio manji od očekivanog.
Dokument poziva na uvođenje niza mjera za potporu gospodarstvu i daljnje ublažavanje utjecaja sankcija kako bi se gospodarstvo oporavilo na prijeratne razine 2024. i nastavilo stabilan rast nakon toga.
(Vijesti.ba)