U Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, u OJ Klinička patologija, citologija i humana genetika, instalirani su novi aparati za imunohistohemijsko bojenje koji će omogućiti značajno brže patohistološke nalaze uz visoku tačnost tehnologije.
Kako kaže direktorica dijagnostičkih disciplina KCUS Sandra Vegar Zubović, u toku je edukacija kadra za korištenje aparata koji, uz već postojeći Ventana, imaju za svrhu ubrzati proces imunohistohemije kao i unaprijediti kvalitet imunohistohemijske dijagnostike.
- U OJ Klinička patologija i citologija uz rutinske, obavljaju i složene dijagnostičke metode u patološkoj i citološkoj analizi, uz pružanje usluga iz histohemije, imunohistohemije, protočne citometrije, brojnih metoda citogenetike i molekularne patologije (FISH i PCR tehnike).
Radi se o aparatima autostainer LINK 48 Agilent -Dako koji omogućavaju optimalno bojenje i prezentaciju na samom staklu koristeći širok spektar antitijela različitih proizvođača (široki spektar obuhvata preko 200 antitijela) - rekla je prof. dr. Vegar Zubović.
Dodala je da je ta oprema smještena u novi prostor posebno pripremljen za obavljanje tih usluga.
Iz OJ Klinička patologija, citologija i humana genetika napomenuli su da će moći koristiti automatsko bojenje različitih PD-L1 klonova i analizu njihove ekspresije na različitim uzorcima tumora pluća, dojke, mokraćnog mjehura i želuca.
Prema riječima generalne direktorice KCUS Sebije Izetbegović, nabavkom tih savremenih aparata omogućene su kvalitetnije i brže zdravstvene usluge pacijentima u BiH.
- Novi uređaji neophodni su da bi bio proširen spektar usluga i uvedeno više procedura. Nabavkom novih aparata u mogućnosti smo uraditi veći broj patohistoloških analiza za bolesnike. Nabavka dijagnostičke i terapijske opreme u KCUS vrši se shodno Planu i listi prioriteta. Ponosna sam na uspjeh koji smo dosad ostvarili u KCUS. O našem uspjehu svakodnevno svjedoče zadovoljni pacijenti i njihove porodice - poručila je prof. dr. Izetbegović, saopćio je PRESS KCUS.
(Vijesti.ba / Fena)