Tuzla 14°C
Banja Luka 14°C

01.07.2022 / 21:58 Košarka - Kvalifikacije za SP

Zmajevi poraženi od Češke u Pardubicama

U okviru 5. kola grupe F kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2023. u Indoneziji, Japanu i Filipinima, naša najbolja košarkaška selekcija gostovala je večeras u Pardubicama i doživjela poraz od Češke Republike rezultatom 93:81.

Od prve minute vidjelo se da će naš tim imati problema protiv izuzetno jakog sastava Čeha, ali porazu su definitivno doprinijeli i naši igrači čiji je šut iz igre bio očajan.

Uglavnom tokom cijelog meča domaći držali vodstvo od 10 i više koševa razlike.

TOK UTAKMICE

Kraj.

39. - 90:81 za Čehe. Finiš sada zanimljiviji od očekivanog s obzirom na dosta visoko vodstvo Čeha do prije par minuta.

38. - Ulazimo u sami finiš. Sada je 90:73.

36. - Halilović promašuje zicer. Gubimo 83:71. Da nismo promašili nekoliko zicera večeras mogli smo biti u egalu s Česima večeras.

36. - Sulejmanović završava meč jer je zaradio pet ličnih grešaka. Gubimo ubjedljivih 81:66.

35. - Jasno je da smo izgubili ovu utakmicu, samo je pitanje s koliko koševa razlike.

33. - Auda podiže vodstvo Čeha na 77:60.

31. - Česi trojkom otvorili posljednji period, pa uzvratio Kamenjaš dvojkom. Gubimo 73:60.

4. četvrtina

30. - Kraj trećeg perioda. Vode Česi 70:58.

28. - Nikako da nas krene šut iz igre. 69:53 vode domaćini.

Šut "Zmajeva" nikako da proradi

27. - Zakucavanje Balvina. Vode Česi 65:48.

27. - Samo su pojedinci raspoloženi u našem timu koji nikako da sastavi nekoliko vezanih uspješnih akcija. Jedini dvocifreni u našem timu je Roberson (11), dok su po devet koševa do sad ubacili Musa i Sulejmanović.

25. - Sulejmanović pogađa trojku, Česi i dalje imaju ubjedljivo vodstvo. Sada je 61:48.

21. - Počelo je drugo poluvrijeme. Vode sada Česi 53:36. Blizu su pobjede večeras.

3. četvrtina

20. - Kraj druge četvrtine. Češka vodi 51:36.

20. - Gubimo 49:36. Nikako da se bh tim primakne Česima na nekoliko bodova minusa.

15. - Ostavlja nas Sulejmanović "u životu" trojkom, gubimo 31:22.

12. - Sada već Česi odlaze na +11. Problemi za bh sastav.

11. - Česi pogađaju na startu drugog perioda za 26:17.

2. četvrtina

10. - Kraj prvog perioda, rezultat je 24:17 za Čehe.

10. - Držimo kakav - takav priključak, sada je 22:15 za Čehe. Nepovezana igra i teški promašaji su obilježili prvih 10 minuta našeg tima.

Nisu dobro bh. igrači počeli utakmicu

8. - Česi sada imaju osjetnije vodstvo, 20:12.

7. - Obrukao se sada Kamenjaš, nevjerovatan promašaj.

7. - 15:10 vode Česi, prije toga Roberson je pogodio trojku.

6. - Sada smo u minusu 11:7, promašio je Roberson trojku.

6. - Smanjujemo preko Muse iz slobodnog bacanja na 9:7.

5. - Vode Česi 9:6.

4. - Prvi poeni Džanana Muse za 4:4.

3. - Prvi koševi padaju tek u 3. minuti, vode Česi 2:0.

1. - Počeo je susret u Pardubicama.

Poštovani čitatelji, dobro došli na tekstualni prijenos susreta košarkaških selekcija Češke Republike i Bosne i Hercegovine (20 sati), u okviru 5. kola grupe F kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, koje će se održati 2023. u Indoneziji, Japanu i Filipinima.

Košarkaši Češke i BiH odigrali su u Skenderiji prvi meč koji je završen pobjedom "Zmajeva". Naša najbolja selekcija nakon četiri kola ima dvije pobjede i dva poraza.

U prvom meču odigranom u Sarajevu izabranici, sada već bivšeg selektora Vedrana Bosnića, savladali su Češku s 97:90, u drugom su pobijedili na gostovanju Bugarsku 85:75, a potom su upisali dva poraza od Litvanije, 77:78 i 56:77.

"Zmajevima" je za prolaz u naredni krug kvalifikacija Mundobasketa dovoljna jedna pobjeda iz dva meča, večerašnjeg ili narednog protiv Bugara, 4. jula.

Trenutni poredak izgleda ovako: 1. Litvanija 8 bodova, 2. BiH 6, 3. Češka 5, 4. Bugarska 5.

Selektor Adis Bećiragić u rosteru ima 12 igrača, to su Edin Atić, Amar Gegić, Kenan Kamenjaš, Džanan Musa, Adin Vrabac, Haris Delalić, Džon Roberson, Miralem Halilović, Sani Čampara, Emir Sulejmanović, Ajdin Penava i Aleksandar Lazić.

- Mislim da smo spremni da odigramo utakmicu na način koji karakteriše ove mlade momke, a to je prije svega borbenošću i jedinstvom. Budite uz nas, istakao je Bećiragić uoči večerašnje utakmice.

U drugoj utakmici u našoj grupi Litvanija je u gostima dobila Bugarsku sa 72:70.