Prvi slučaj ovog virusa zabilježen je 7. maja u Velikoj Britaniji, a sada se širi svijetom.
Švedske vlasti kažu da nisu sigurne kako je bolesnik zakačio virus, a što se tiče Italije, navodi se da je zaraženi nedavno boravio na Kanarskim ostrvima.
U Portugalu je potvrđeno pet slučajeva, a u Španiji sedam.
Zasad nema vakcine protiv majmunskih boginja u Evropi, a navodno, španske vlasti su naručile hiljadu vakcina protiv velikih boginja kako bi se izborili s potencijalnom epidemijom, prema pisanju španskog dnevnika "El Pais".
Majmunske boginje pripadaju porodici virusa u kojoj su i velike boginje.
Kada je riječ o bolesniku iz Masačusetsa, on je hospitalizovan i nalazi se u "dobrom stanju", a ne predstavlja prijetnju po javno zdravlje.
Prema britanskom javnom zdravlju, majmunske boginje su rijetka virusna bolest koja je uglavnom blaga i od koje se većina ljudi oporavi poslije nekoliko nedjelja.
Virus se ne prenosi baš tako lako među ljudima i rizik od epidemije je nizak.
Prvi pacijent koji je dobio majmunske boginje 7. maja je putovao u Nigeriju, gdje se veruje da je inficiran, prije nego što se vratio u Englesku.
Sada već ima devet potvrđenih slučaja u Britaniji.
U Švedskoj je potvrđen slučaj boginja, takođe jedan i u Italiji, dok se za jedan slučaj u Francuskoj sumnja da su u pitanju majmunske boginje.
Prema podacima na sajtu Svjetske zdravstvene organizacije, smrtnost od majmunskih boginja je, od prvog slučaja otkrivenog početkom sedamdesetih u DR Kongu, bila između nula i 11 odsto, a u posljednje vrijeme varira između tri i šest odsto.
(Vijesti.ba)